I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
III Mały Memoriał im. Stanisława Bukowskiego „Ojca”

(03.02.2009)  Uczniowski Klub Sportowy „Regle" Kościelisko zaprasza do wzięcia udziału w III Małym Memoriale im Stanisława Bukowskiego „Ojca”. Zawody w narciarstwie biegowym odbędą się 12 lutego w Dzianiszu.
Celem memoriału jest popularyzacja stylu klasycznego w śród dzieci i młodzieży oraz przybliżenie postaci nieżyjącego olimpijczyka Stanisława Bukowskiego „Ojca” - wychowawcy wielu pokoleń narciarzy, olimpijczyków mi. Jana Staszla, brązowego medalisty Mistrzostw Świata z Falun (Szwecja), a także integracja dzieci i młodzieży z zaprzyjaźnionych powiatów.
Memoriał będzie rozgrywany 12 lutego 2009.r w miejscowości Dzianisz, w której Stanisław Bukowski „Ojciec” przepracował 30 lat jako trener i wychowawca młodzieży.
W zawodach wezmą udział, zawodnicy-uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjów zaprzyjaźnionych powiatów. ,woj. Karpackiego oraz ze Słowacji.
Każdy zawodnik otrzyma na mecie nagrodę i dodatkowo nagrody rzeczowe będą losowane. W losowaniu udział wezmą wszyscy zawodnicy, którzy ukończyli bieg bez względu na zajęte miejsce.

Stanisław Bukowski "Ojciec"
Stanisław Bukowski urodził się w Kościelisku, Był bardzo dobrym biegaczem narciarskim. Pod skrzydłami Tadeusz Kwapienia w klubie „Wisła -Gwardia" zdobył w swej pięknej karierze sportowej 14 tytułów Mistrza Polski - 8 razy w sztafecie - 4 razy w biegu indywidualnym na 50 km oraz na 30 i 18 km, wielokrotnie reprezentował barwy Polski na międzynarodowych zawodach. Wystawiono go na Igrzyskach Olimpijskich w Cortina d'Ampezzo w 1956r do konkurencji indywidualnej na 50 km mimo, że kierownictwo polskiej ekipy nic chciało do tej morderczej konkurencji nikogo dopuścić, I szkoda, że na początku nie wierzono w jego siły. Co prawda Stanisław Bukowski zaczął swój bieg w bardzo wolnym tempie mimo to utrzymywał się w czołówce 20 najlepszych zawodników. O końcowym wyniku zadecydował bardzo dobry finisz i na mecie zjawił się na bardzo dobrej 13 pozycji.
Bukowski nie tylko zajmował się sportem, ale tez poświęcał dużo czasu swojej rodzinie. Miał dwoje dzieci, z których był niesłychanie dumny i to właśnie sprawiło, że dano mu przydomek "Ojciec". Sławę zyskał również przez wspaniale poczucie humoru i jego niezrównane szaleństwo do tańca góralskiego przez co uzyskał międzynarodową sławę wśród biegaczy narciarskich.
Po zakończeniu kariery sportowej rozpoczął pracę jako trener w klubie ,,Start Zakopane". Przez wiele lat pracował w Dzianiszu. Wychował wielu Olimpijczyków m.in. Wojciecha Truchana, Józefa Stopkę oraz olimpijczyka i brązowego medalistę Mistrzostw Świata w Falun - Jana Staszla.
Tego niskiego wzrostu lecz wielkiego duchem zawodnika jak i trenera nie przypadkowo nazwano przydomkiem "Ojciec" Był Ojcem i prawdziwym przyjacielem dla wszystkich zawodników bez względu na przynależność klubową.

 

ZGLOSZENIE.doc

 

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I