I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I
"Magia Nart"

(22.01.2006) Motto wystawy: Józef Krzeptowski „Ujek”: „Narciarstwo to pierwszy sport, po kochaniu...”.

Wojciech Szatkowski "Wystawa ta jest próbą znalezienia jasnej i w miarę klarownej odpowiedzi na pytanie: na czym polega magia sportów zimowych i nart? Jak pokazują źródła skandynawskie i rosyjskie, narty, czyli „ski” lub „łyże”, towarzyszą ludziom już od ponad 6 tysięcy lat. Co więc powoduje, że nadal znajdują miliony swoich miłośników na całym świecie? Odpowiedzi jest wiele. Jednych w narciarstwie mami szybkość zjazdu na alpejskim stoku, połączona z precyzją wykonanych skrętów. Innych nęci niezwykła odwaga skoczka narciarskiego, który na 4-5 sekund zamienia się w nowoczesnego Ikara, nawiązując do starogreckiego mitu o lataniu, a na skoczni „mamuciej” leci na odległość już ponad 230 metrów! Odwaga „ludzi-ptaków”, czyli skoczków narciarskich, zawsze skupiała wokół najważniejszych stadionów i skoczni narciarskich świata dziesiątki tysięcy kibiców, spragnionych najwyższej klasy sportowych wrażeń. Osobnych fanów mają biegi narciarskie i biathlon, konkurencje typowo wytrzymałościowe, gdzie liczy się ogromna wykonana praca, czyli tysiące przebiegniętych na nartach kilometrów. Zwłaszcza ceni się w narciarstwie klasycznym zwycięzcę biegu na 50 km, nadając mu zaszczytny tytuł „króla nart”. W biathlonie ideałem jest połączenie dobrego biegu z takim samym strzelaniem. Tutaj liczy się precyzja strzelca, który musi przezwyciężyć wielkie zmęczenie, tak by precyzyjnie strącić 5. czarnych kółek i pobiec dalej.
Celów tej wystawy jest przynajmniej kilka. Nie jesteśmy w stanie pokazać całej historii narciarstwa, ale skupiamy się na terenie Polski i Podhala. Pokazujemy pionierów narciarstwa w Tatrach Polskich, którzy na przełomie XIX i XX wieku, uzbrojeni tylko w czekan, dwumetrowy „bambus” i drewniane narty, wyruszali na zimowy podbój coraz trudniejszych tatrzańskich szczytów. Barabasz, Zaruski, Zdyb, Lesiecki, Oppenheim – to ci, którzy rozpoczęli złoty okres tatrzańskiej turystyki narciarskiej. Druga część wystawy pokazuje już narciarski wyczyn: skoczków i biegaczy narciarskich oraz mistrzów nart i karabinów – polskich biathlonistów. Nie zapominamy o naszych słynnych sportowcach, jak Stanisław Marusarz, Wojciech Fortuna i Adam Małysz.
Ważnym celem tej wystawy jest przypominanie naszych tradycji narciarskich, z których możemy być dumni. Przede wszystkim tego, że w przedwojennym Zakopanem mieściło się aż 5 wytwórni narciarskich: Zubka, Fadena, Bujaka, braci Schiele i Izydora Gąsienicy-Łuszczka. Obecnie nie ma już żadnej...
Zapraszając do zwiedzania tej ekspozycji chcemy też zachęcić do czynnego uprawiania „białego szaleństwa”. Narty są bowiem sportem dla każdego! A stromy stok górski, pokryty grubą warstwą puchu, skocznie, trasy biegowe są nadal wyzwaniem dla kolejnych miłośników nart, którzy czując ich magię, na innych już niż ongiś nartach wyruszają na narciarskie szlaki. Nowe dziedziny narciarstwa: free-ride, ski-alpinizm, powder skiing, nawrót do „telemarku” świadczą o ciągłej popularności „białego szaleństwa”...".

Autorzy wystawy: Małgorzata Karpiel – GOKR Kościelisko, Mieczysław Król-Łęgowski – sprzęt sportowy, odznaki itd., Wojciech Szatkowski – Muzeum Tatrzańskie.

Foto-relacja (zdjęcia Kornelia Król Łęgowska, Anna Karpiel, Wojciech Szatkowski, Maciej Stasiński):

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I