I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
V POLANIARSKI OSOD

(07.09.2009) Anna Karpiel-Semberecka: "W niedzielę 6 września w Kościelisku odbył się Polaniarski Osod, impreza kończąca sezon pasterski w Tatrach, a także zamykająca tegoroczne Tatrzańskie Wici. Na stadionie biathlonowym w Kirach zespół góralski "Polaniorze" z Kościeliska przedstawił tradycyjny osod, czyli powrót bacy, juhasów i owiec do wsi z wypasu. W tym roku w to regionalne widowisko włączyli się również Słowacy.
Jednym z głównych punktów programu był też konkurs kulinarny na najlepszą potrawę z baraniny. Jury pierwszą nagrodę przyznało restauracji Wanta.
Na scenie prezentowały się ludowe zespoły z Polski i Słowacji -
Folklorna Skupina „Pod Ostrym vrchom”, kapela Wojciecha Boguckiego, muzyka młodzieżowa z Kościeliska, dziecięcy zespół "Zawrat" z Bustryku oraz Maciej Gąsienica Mracielnik. Nowoczesne folkowe brzmienia zaprezentował zespół „Gooral”.
Podczas Osodu odbyło się uroczyste wręczenie zespołowi regionalnemu Regle im. J. Jędrola z Poronina nagrody za szczególne osiągnięcia dla kultury regionalnej na terenie Powiatu Tatrzańskiego. Nagroda ta w wysokości 5.000 złotych została ustanowiona przez Radę Powiatu Tatrzańskiego i przyznawana będzie co roku dla zespołu regionalnego lub wybitnego animatora kultury. Zespół Regle jest jej pierwszym laureatem. Doceniono jego działalność, a zwłaszcza niedawną premierę opery góralskiej "Naski Świat".
Wieczorem  wraz z gospodarzami Osodu oraz szefem Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury Krzysztofem Królem-Łęgowskim starosta Andrzej Gąsienica-Makowski oficjalnie zakończył VIII Tatrzańskie Wici, zapowiadając, że za rok będa one jeszcze dłuższe i ciekawsze. W Kirach powoli dogasała ostatnia tegoroczna watra. Potem trwała jeszcze zabawa na wolnym powietrzu. Organizatorami V Polaniarskiego Osodu byli: Związek Podhalan Oddział Kościelisko, Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko oraz Urząd Gminy Kościelisko, a współorganizatorami: Starostwo Powiatowe w Zakopanem, Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury oraz Biathlonowy Klub Sportowy Wojsko Polskie – Kościelisko. Podhalański Serwis informacyjny WATRA był patronem medialnym imprezy."
 

W III Konkursie potraw z baraniny i jagnięciny „O baranie rogi” rury przyznało następujące nagrody:
- I miejsce dla Restauracji „Wanta” za gulasz jagnięcy w kwiecie tymianku,
- II miejsce dla Karczmy „Polany” za gulasz barani z Barciokami i surówką z kiszonej kapusty,
- III miejsce dla Karczmy „Sywor” za baraninę po zbójnicku,
- IV miejsce dla „Zajazdu Tatrzańskiego” za baraninę duszoną w jarzynach.


Foto-relacja
(zdjęcia Anna Karpiel-Semberecka):


 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I