I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I
XV Przednówek w Polanach - cz.1

(07.05.2007) Anna Karpiel: "XV Przednówek w Polanach trwał aż dwa dni, a jego program był bardzo bogaty. Oprócz tradycyjnego niedzielnego przeglądu grup rodzinnych, gry na instrumentach pasterskich, śpiewu pasterskiego i muzyk góralskich w tym roku w Domu Ludowym w Kościelisku odbyły się dwie inne ważne imprezy - promocja książki dr Stanisławy Trebuni-Staszel pt. Śladami Podhalańskiej Mody wydanej przez Podhalańską Oficynę Wydawniczą oraz posiady poświęcone pamięci muzykanta z Kościeliska Stanisłwa Nędzy-Chotarskiego w 35 rocznicę śmierci.

Promocja książki dr Stanisławy Trybuni-Staszel odbyła się już wcześniej w Krakowie i Nowym Targu. W Kościelisku, by godnie świętować to wydarzenie, połączono promocję z największą regionalna imprezą organizowaną przez Związek Podhalan. W tym wyjątkowym spotkaniu uczestniczyli znani etnolodzy, miłośnicy kultury góralskiej, władze samorządowe oraz wiele osób, które w różny sposób przyczyniły się do powstania publikacji, m.in.: redaktor Wiesław Wójcik, autorzy fotografii Wojciech Smolak, Stanisław Gał, autorka wykrojów Anna Buńda, projektanci i krawcy Andrzej Siekierka i Elżbieta Krzemińska-Owczarz.
Dr Małgorzata Maj z instytutu Etnologii UJ, która była promotorką pracy magisterskiej Stanisławy Staszel, tak oceniła publikację, w której badaczka powróciła do tematu stroju góralskiego – Jest to bardzo ważna i cenna z punktu widzenia etnograficznego oraz zebrania dokumentacji źródłowej i fotograficznej pozycja, ale zarazem książka dla wszystkich, których ten temat interesuje. Sama autorka podkreślała, że jest to przewodnik w wędrówce śladami podhalańskiej mody poruszający różne związane z nią zagadnienia.
Trzeba zaznaczyć, że to właśnie Gmina Kościelisko i tutejszy Związek Podhalan miały duży udział w powstaniu publikacji. Podhalańska Oficyna Wydawnicza, która wydała książkę, działa od 2004 r właśnie przy kole Związku Podhalan w Kościelisku kontynuując prace Oficyny Podhalańskiej istniejącej w Krakowie w latach 1989-1999. Do tej pory Oficyna wydała 3 tomiki poezji regionalnej. Ostatnia pozycja bardzo różni się od pozostałych i dlatego wymagała dużego wysiłku i długich lat pracy. Jednak od samego początku wiedzieliśmy, że warto tę książkę opublikować, ponieważ dotychczas nie było żadnego monograficznego opracowania na temat stroju góralskiego – wyjaśniała przedstawicielka Oficyny Małgorzata Karpiel.
Promocji towarzyszyła prezentacja form i fasonów góralskiego stroju z XIX w. oraz pokaz mody góralskiej, ukazujący jej rozwój w wieku XX i obecnie. Światło dzienne ujrzały ciekawe eksponaty wyciągnięte ze skrzyń przez mieszkańców Kościeliska, pokaz urozmaiciły także dwie kreacje zaprojektowane przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz."

Foto-relacja (zdjęcia Anna Karpiel):


 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I