I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I
Rocznica śmierci Jana Pawła II...

(04.04.2006) Zuzanna Błaszczak: "Pamięć o Słudze Bożym Janie Pawle II, którego śmierć napełniła nas smutkiem rok temu, w Kościelisku została uczczona bogatym programem modlitewnym. Całość wydarzeń rocznicowych stanowiła inicjatywę księdza Roberta Jończyka oraz młodzieży skupionej przy parafii. Grupa Apostolska wraz z ministrantami i scholą dała dowód istnienia pokolenia Jana Pawła II. Idąc za Jego nauką młodzi ludzie podjęli działanie. Zorganizowali nie tylko marsz, podobny do zeszłorocznego lecz bogatszy w treść. Poprzedni rok stanowił czas przygotowania do rocznicy. Każdego miesiąca w pierwszą sobotę, w Kościele Parafialnym św. Kazimierza w Kościelisku, młodzież i wierni gromadzili się na wspólnej modlitwie o rychłą beatyfikację Sługi Bożego. Tradycja ta będzie dalej kontynuowana. Tradycją staje się również wiosenne sprzątanie Drogi Papieskiej na terenie naszej gminy. To również dzieło młodzieży z Grupy Apostolskiej i harcerzy.
Kościelisko pamięta i czuwa. Mogli tego doświadczyć wszyscy, którzy w godzinie śmierci papieża w dniu 2 kwietnia 2006r. spoglądali na krzyż na Giewoncie. Zapłoną on ogniem, który przywędrował z Kościeliska...

PIERWSZA ROCZNICA ŚMIERCI PAPIEŻA POLAKA

Dnia 2 kwietnia w sposób szczególny pragnęliśmy wspominać Papieża Jana Pawła II, który rok temu odszedł do Domu Ojca. W kościele pod wezwaniem św. Kazimierza w Kościelisku oraz w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach odbyły się uroczystości przygotowane na tę okazję.

Dla parafian z Kościeliska wspólna modlitwa rozpoczęła się Mszą Świętą o 18:00, która była jednocześnie inauguracją tegorocznych rekolekcji wielkopostnych. Po uroczystym nabożeństwie w kościele odbył się multimedialny pokaz dotyczący Jana Pawła II przygotowany przez księdza wikariusza. Następnie wierni z lampionami w ręku udali się w procesji do sanktuarium na Krzeptówkach. Po drodze do celu odprawiana była droga krzyżowa, której rozważania dotyczyły nauki Jana Pawła II. Poszczególne stacje były prowadzone przez różne grupy: licealistów, młodzież z grupy apostolskiej, harcerzy, itd... Procesji towarzyszył także śpiew religijnych pieśni.
Do Sanktuarium na Krzeptówkach dotarliśmy kilka minut po godzinie 21. Tam dołączyliśmy do innych wiernych i wraz z nimi ustawiliśmy się pod Krzyżem stojącym przed Sanktuarium. Łącznie w uroczystościach brało udział około 400 osób z Parafii Kościelisko. Zapłonęła wspaniała watra i zabrzmiała góralska muzyka. Nastąpiło skupienie i wyciszenie. Rozpoczęły się rozważania i modlitwa, które prowadził ksiądz Kustosz Mirosław Drozdek. O godzinie 21:37 odezwały się kościelne dzwony i wszyscy na kilka chwil uklęknęli w ciszy. Następnie wspólnie odmówiliśmy dziesiątek różańca w intencji Ojczyzny, górale zagrali i uroczystości powoli dobiegły końca.
Wraz z grupą wiernych z Kościeliska udaliśmy się w drogę powrotną z modlitwą i śpiewem na ustach.

Rocznica śmierci Papieża Polaka była wspomnieniem tego Wielkiego Człowieka.
Owego dnia górale poprzez udział w obchodach pragnęli oddać symboliczny hołd Janowi Pawłowi II".

Foto-relacja (zdjęcia Narcyz Sadłoń):

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I