I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
ŚWIĄTECZNE SPOTKANIA Z FOLKLOREM

(20.12.2007) Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej zaprasza do Domu Ludowego w Kościelisku w okresie świąteczno - noworocznym na cykl spotkań pt. „Świąteczne spotkania z folklorem”.

W programie:

Marian Jàrek i Przyjaciele - wernisaż wystawy malarstwa na szkle
27 grudnia godz.17.00 - czwartek

Marian Járek , to etnomuzykolog i muzyk wykładający na Uniwersytecie im. Konstantyna Filozofa w Nitrze Jest także dyrektorem artystycznym zespołu „Ponitran” działającego przy Uniwersytecie. Często bywa w Polsce i na Podhalu, gdzie ma wielu przyjaciół.
Od 20 lat wspólnie z grupą krewnych i przyjaciół maluje na szkle. Sztuki tej uczył się między innymi od nieżyjącego już zakopiańskiego artysty – Zdzisława Walczaka. Podczas wystawy w Kościelisku zaprezentuje obrazy na szkle namalowane przez siebie i swoich przyjaciół, m.in. Stefanię Baršvaryovą z Nitry i Zofię Bobak z Dzianisza .Wystawa prezentowana będzie do końca stycznia 2008 roku.
Podczas wernisażu będzie grała muzyka Andrzeja Karpiela Replona.

Joanna Słowińska z zespołem – koncert kolęd i pastorałek
28 grudnia o godz. 19.00 - piątek

Joanna Słowińska
Zdaniem krytyków muzycznych: „osobowość na miarę Cezarii Evory, Omary i Lila’i Downs - tej, co śpiewała we "Fridzie" [Wojciech Ossowski, Polskie Radio, "Trójka"]; "pierwsza dama polskiego folku - jedna z najbardziej fascynujących i wyrazistych wokalistek na polskiej scenie muzycznej" [Tomasz Janas, „Gazeta Wyborcza”.
Joanna koncertuje z własnym zespołem, złożonym z krakowskich instrumentalistów; jest też solistką dużych form oratoryjnych, skomponowanych m.in. przez Zygmunta Koniecznego (Serce moje gram, Noc listopadowa - do słów St. Wyspiańskiego; Litania polska - do słów ks. J. Twardowskiego) i Piotra Rubika (Golgota Świętokrzyska i Tu es Petrus - do słów Z. Książka).
Ostatnie dwa lata to okres wyjątkowy w karierze Joanny Słowińskiej; jej solowa płyta "Live in Alchemia" nagrodzona została przez Polskie Radio S.A. w plebiscycie krytyków muzycznych i dziennikarzy tytułem "Folkowa Płyta Roku 2005" (II nominacja). Została też uhonorowana nagrodą główną GRAND PRIX Festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja 2004, Niezależną Nagrodą Publiczności i Nagrodą Specjalną TVP Polonia. W 2005 została laureatką Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. W 2006 roku Joanna Słowińska - jako solistka oratorium Tu es Petrus – została laureatką "Multiplatynowej Płyty" Akademii Fonograficznej ZPAV, "Superjedynki" Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w kategorii "piosenka literacka" i "Laureata Laureatów" Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.
Z autorskimi recitalami koncertowała w większości krajów europejskich i w USA.

Zespół góralski Tatry z Ratułowa - „ Na polanie przy sopie”
29 grudnia o godz. 19.00 - sobota

Dziecięco - młodzieżowy zespół został założony w 1993 r. i działa przy Oddziale Związku Podhalan w Ratułowie
Ratułów to wioska położona na Podhalu w malowniczym krajobrazie tatrzańskim. Można tu spotkać liczne i typowe obejścia zabudowy regionalnej, które są ewenementem polskiej kultury architektonicznej. W tej wiosce działa wielu twórców ludowych zajmujących się
Dawno już zapomnianym rękodziełem ludowym typu: rzeźba, krawiectwo ludowe, kaletnictwo, kowalstwo artystyczne itp.
W takich sprzyjających warunkach kulturowych zaczął działać zespół "TATRY".
Założycielami tego zespołu są Czesława i Stanisław Sobczykowie, którzy pełnią funkcję kierownictwa zespołu. Odwiedzili oni z dziećmi i młodzieżą wiele prestiżowych festiwali o zasięgu krajowym i międzynarodowym, gdzie uzyskali wysoką ocenę za autentyczność i oryginalność prezentowanego programu.
Zespół "TATRY" tańczy i śpiewa prezentując folklor Skalnego Podhala. W programie można dostrzec wiele elementów związanych z zabawą, humorem, zgrabnie połączonych z muzyką i tańcem. Zespół jest zgraną grupą, która tworzy jedną wielką rodzinę, spotykając się na próbach i występach dobrze się bawi.

Trebunie-Tutki – Góralsko siła
30 grudnia o godz. 19.00 - niedziela

Trebunie-Tutki to muzykująca od pokoleń rodzina z Białego Dunajca, która nic nie tracąc ze swego charakteru, przeszła ewolucję od kapeli góralskiej po zespół koncertujący na największych festiwalach Muzyki Świata w Europie, a także w Azji i Ameryce Północnej.
Opierając się na tradycyjnych instrumentach, skali góralskiej, budowie muzycznej i charakterze wykonania, tworzą NOWĄ MUZYKĘ GÓRALSKĄ. Rozwijają i wzbogacają rdzenną muzykę o nowe melodie, współczesne teksty i awangardowe aranżacje.
Zespół współpracował z wybitnymi artystami m.in. jamajską grupą Twinkle Brothers, kirgiską - "Ordo Sakhna", a także z rodzimymi muzykami.
Podczas koncertu zaprezentują utwory z najnowszej płyty „Góralsko siła” oraz góralskie kolędy.

Teresa Mirga i Przyjaciele - koncert kolęd cygańskich i góralskich
6 stycznia 2008 r. godz.17.00 – niedziela, święto Trzech Króli

W Święto Trzech Króli spotkamy się przy kolędach polsko-cygańskich. Cygańska poetka Teresa Mirga tworzy w języku polskim i romskim. Mieszka w Czarnej Górze na Spiszu, gdzie Cyganie szczepu Bergitka Roma prowadzą osiadły tryb życia od niemal trzystu lat. Wraz z zespołem Kałe Bała (Czarne Włosy) wykonuje kompozycje własne, jak też pieśni cygańskie, śpiewane z dawna przez Romów od Karpat po Bałkany. Z ważniejszych publikacji Teresy Mirgi warto wspomnieć płytę „Czarna jestem” (Unicornio, Berlin), „Od Bałkan do Karpat” (Gold Music), nagrania Polskiego Radia w ramach serii „Muzyka Źródeł”, album „Niewiele nam trzeba” – wydany przez Wydawnictwo Jana Słowińskiego, jak też wydane nakładem Spółki Poetów – „Koło Podkowy” tomiki wierszy: „Soske kawka?/Czemu tak?” (1994), „Pieśni z Czarnej Góry” (1999) i „Wiersze i pieśni”.

Informacje, rezerwacje biletów:
Dom Ludowy w Kościelisku im. Bronisławy i Kazimierza Dłuskich
34-511 Kościelisko, Chotarz 453
tel. 018 20 700 51
e-mail: kultura@koscielisko.com.pl

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I