I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Tatry łączą, a nie dzielą

(02.10.2009) Maria Jamrych - GOKR Kościelisko: "Odbyło się pierwsze spotkanie w ramach projektu „Tatry łączą, a nie dzielą – wspólne działania władz samorządowych gwarancją trwałego rozwoju Gminy Kościelisko i Miasta Twardoszyn”.
Na terenie obu gmin trwa realizacja projektu. Poza głównym celem jakim jest mode
rnizacja dwóch centrów kultury zlokalizowanych po dwóch stronach granicy polsko-słowackiej, przewidziano również cykl spotkań kulturalno – społecznych. Pierwsze takie spotkanie odbyło się w dniach 22 – 25.09.2009 r. Był to wspólny wyjazd młodzieży z klas IV – VI szkoły podstawowej. Wśród uczestników spotkania znaleźli się uczniowie z Gminy Kościelisko, po 15 osób z każdej szkoły oraz uczniowie szkoły z Miasta Twardoszyn. Pierwsze dwa dni młodzież z Polski gościła na Słowacji zwiedzając Jaskinię Demianovską, Orawski Zamek, gotycki kościół Wszystkich Świętych w Twardoszynie. Była też wycieczka do jeziorek pod Rohaczami, zwiedzanie skansenu Orawska Dziedzina. W programie nie zabrakło wizyty w termalnych kąpieliskach w Oravicach, gdzie nieopodal w Chacie Orawice zakwaterowana była polska grupa. Po dwóch dniach goszczenia naszej młodzieży na Słowacji, przyszedł czas na zapoznanie Słowaków z pięknem naszych terenów i kultury. Dwudniowe wędrowanie i wspólne ognisko na Sywarnem, bo tam w czasie pobytu mieszkała grupa ze Słowacji, bardzo zintegrowało jednych i drugich. Kolejne dni i piękna pogoda pozwoliły na dalsze zwiedzanie. Młodzież odbyła wycieczkę z przewodnikiem do Doliny Chochołowskiej szlakiem Jana Pawła II. Tego samego dnia po południu miała miejsce prezentacja stroju góralskiego i kultury podhalańskiej oraz występ zespołu regionalnego.
W piątek Słowacy już sami, bez grupy polskiej, odwiedzili sanktuarium na Krzeptówkach, a następnie to, co wzbudziło największe emocje - pobyt na skoczni narciarskiej Wielkiej Krokwi podczas treningu. Młodzież słowacka zakończyła swój pobyt w Gminie Kościelisko odwiedzinami szkoły w Dzianiszu, żegnając się ze swoimi kolegami i koleżankami.
Realizowany w ten sposób projekt niewątpliwie wpływa na integracje społeczną mieszkańców obu terenów przygranicznych. Wymiana młodzieży, wspólne wyjazdy, zwiedzanie i poznawanie terenów obu gmin, będą niewątpliwie motorem do rozwoju dalszej współpracy pomiędzy instytucjami publicznymi, społecznymi, gospodarczymi i biznesowymi z terenów przygranicznych.
Projekt pod nazwą „Tatry łączą, a nie dzielą – wspólne działania władz samorządowych gwarancją trwałego rozwoju Miasta Tvrdošin i Gminy Kościelisko” jest projektem współfinansowanym przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007 - 2013."

Foto-relacja (zdjęcia GOKR Kościelisko):


 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I