I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Nowa siedziba UKS w Kościelisku...

(28.04.2008) Anna Karpiel: "W sobotę w Kościelisku została uroczyście otwarta i poświęcona siedziba Uczniowskiego Klubu Sportowego „Regle” mieszcząca się w podziemiach szkoły. Otwarto również wystawę „Historia narciarstwa w gminie Kościelisko” poświęconą tradycjom sportowym mieszkańców gminy. Wspólne spotkanie olimpijczyków, sportowców, działaczy, trenerów, nauczycieli, rodziców oraz przedstawicieli samorządu było okazją do podsumowania sześciu lat działalności klubu oraz przedstawienia osiągnięć jego członków.
Nową siedzibę klubu poświęcił ksiądz Robert Jończyk. Jej powstanie było możliwe dzięki staraniom rady i wójta Gminy Kościelisko, dyrektora szkoły Bogdana Juraszka, trenerów Jerzego i Zofii Leśnik oraz nauczycielki Danuty Michalik. Dzięki tej inicjatywie klub będzie mógł rozwijać swoją działalność i zwiększyć nabór.
Początkowo klub liczył 22 osoby, teraz jest już ponad 100. Od roku posiada status Organizacji Pożytku Publicznego. Klub współpracuje ze szkołami w Dzianiszu i Witowie, także z Tatrzańskim Związkiem Narciarskim, ze szkołami sportowymi w Szczyrku i Zakopanem oraz wieloma innymi organizacjami i sponsorami. Prowadzi dwie sekcje: biegi-biathlon oraz kombinacja norweska-skoki. Odbywają się też zajęcia piłki nożnej, siatkowej oraz działa siłownia. Członkowie klubu w tym sezonie brali udział w 56 startach – w różnego rodzaju turniejach, zawodach, rajdach o zasięgu ogólnopolskim, wojewódzkim, powiatowym i szkolnym, także w olimpiadach młodzieży i Pucharach Polski. Najważniejsze osiągnięcia sportowe to dwa brązowe medale na ogólnopolskich spotkaniach uks-ów w narciarstwie biegowym w biegach sztafetowych. Klub zajmuje obecnie 42 miejsce na 198 klubów w województwie małopolskim. Prezesem klubu jest obecnie Jerzy Leśnik.
Jednym z głównych celów działalności klubu jest podtrzymywanie narciarskich tradycji olimpijskich w gminie, które są wyjątkowo bogate. Można je określić mianem sportowego fenomenu samego Kościeliska, jak i tutejszej szkoły, której mury opuściło ponad 30 olimpijczyków w sportach zimowych. Wielu z nich uczestniczyło w sobotnim spotkaniu. Młode pokolenie reprezentowali biathlonistka Katarzyna Ponikwia i skoczek Krystian Długopolski.
W imieniu olimpijczyków działaczom klubu za rozwijanie zainteresowań sportowych i krzewienie olimpijskich tradycji specjalne podziękowania złożyła Maria Kowalska (Gąsienica Bukowa), biegaczka, uczestniczka igrzysk w Cortina d'Ampezzo z 1956 r. Natomiast Czesław Fluder członek komisji Młodzieży i Nadziei Olimpijskich Polskiego Komitetu Olimpijskiego  przekazał działaczom pamiątkowe odznaki. Klub otrzymał również puchar TZN-u, były także podziękowania od władz gminy i rodziców, a na zakończenie specjalny olimpijski tort i zabawa taneczna.
Gmina Kościelisko wspiera sport i przeznacza duże środki finansowe na ten cel, czego efektem są wybitne osiągnięcia trenujących tu zawodników – jak podczas uroczystości chwalił się wójt Bohdan Pitoń. Wójt deklarował dalsze wsparcie dla klubu, a także w ramach przygotowywanego wniosku unijnego na zagospodarowanie centrum Kościeliska wybudowanie obok szkoły boiska sportowego ze sztuczną nawierzchnią."

Foto-relacja (zdjęcia Anna Karpiel):

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I