I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I
Zoduski w Polanach...

(22.11.2004) Maria Bętkowska i Małgorzata Karpiel relacjonują: "VIII POETYCKIE ZODUSKI - 21 listopada 2004 r już po raz ósmy w Domu Ludowym w Kościelisku odbyły się „Poetyckie Zoduski”, które w tym roku poświęcone zostały pamięci Włodzimierza Wnuka. Postać tego znanego podhalańskiego literata przypomniała dr Krystyna Okręglak – Czarnecka, prawnuczka Krzeptowskiego Biołego, spokrewniona także z rodziną Wnuków. Pani Krystyna z pochodzenia kościeliszczanka zamieszkała w Krakowie i od wielu lat działa w tamtejszym oddziale Związku Podhalan, noszącym imię Włodzimierza Wnuka. Dzięki uprzejmości pani Zofii Staichowej z Krakowa mogliśmy z archiwalnej taśmy usłyszeć głos samego Włodzimierza Wnuka w nagraniu z 1977 roku.
Swoją obecnością zaszczycił posiady brat Włodzimierza – pan Henryk Wnuk, oraz jego córka Małgorzata. Przybyli też artyści i poeci z Zakopanego, Białego Dunajca, Nowego Targu, Szczawnicy, Czarnego Dunajca i oczywiście z Kościelisk. Obecni byli muzykanci ze szkolnego zespołu „Polany” oraz „Polaniorki” bez których śpiewu nie sposób już wyobrazić sobie te niezwykłe posiady.
W czasie wspominków każdy z zebranych mógł zapalić symboliczną świecę ku pamięci ludzi związanych z góralską kulturą. Wspominano pionierów podhalańskiego ruchu regionalnego, poetów, pisarzy, działaczy kultury, muzykantów, tonecników, artystów, ratowników, kapelanów i innych – ludzi którzy mieli swój wkład w tworzenie góralskiej kultury.
Podczas posiadów zostały zostały wręczone nagrody laureatom konkursu literacko – plastycznego pt. „O zaśpionyk rycerzak” organizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko. Niestety pogoda sprawiła że nie wszyscy nagrodzeni mogli do nas dotrzeć.
Posiadnicy mieli okazję wysłuchać nagrodzonych utworów oraz obejrzeć pokonkursową wystawę prac plastycznych która czynna będzie jeszcze do końca listopada. Organizatorzy konkursu pragną podziękować p. Dorocie Kochany i p. Stanisławowi Cukrowi za ufundowanie nagród.
Organizatorem Poetyckich Zodusek są Związek Podhalan w Kościelisku oraz GOKR Kościelisko".

Foto-relacja (zdjęcia Maria Bętkowska i Małgorzata Karpiel):

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I