I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Henryk Schabenbeck, ks. Zbigniew Pytel
Fotografie. Klimaty tatrzańskie. Fort 49 „Krzesławice”

(14.05.2008) Barbara Dąbrowska: "7 maja 2008 roku w MDK Fort 49 "Krzesławice" w Krakowie odbył się wernisaż wystawy poświęconej dwóm fotografikom zauroczonym Tatrami - Henrykowi Schabenbeckowi oraz ks. Zbigniewowi Pytlowi. "Tatrzański" klimat spotkania podkreślała muzyka Jana Karpiela-Bułecki.
Tytuł wystawy zawiera w sobie trzy hasła, które są klamrą łączącą obu twórców. Artyści fotograficy, „malując obiektywem”, ukazali piękno krajobrazu tatrzańskiego i ludzi gór. Fort 49 „Krzesławice” był dla Henryka Schabenbecka ostatnim miejscem, który mógł w swoim życiu zobaczyć, zaś dla ks. Zbigniewa Pytla jest to miejsce, w którym podczas wernisaży przypomina różne wydarzenia związane z mieszkańcami Zakopanego i Tatr.
Na wystawie został stworzony swoisty klimat zadumy i spotkania po latach z Henrykiem Schabenbeckiem, który w latach międzywojennych był jednym z najlepszych fotografików tatrzańskich. Prace wystawiał w kraju i za granicą. Pełnił wiele funkcji, przez co stał się człowiekiem wielce zasłużonym dla Zakopanego i polskiej kultury. Kiedy w 1939 roku w okupowanym przez Niemców Zakopanem powstała Polska Straż Obywatelska, stanął na jej czele jako komendant. Już 12 września 1939 roku aresztowało go Gestapo, a po dwóch dniach został wywieziony do więzienia w Krakowie. Rozstrzelano go na terenie Fortu 49 „Krzesławice” w listopadzie 1939 roku. Był jedną z pierwszych ofiar egzekucji dokonanych na ziemnych terenach fortu. Ogółem w latach 1939 - 1941 zamordowano w tym forcie 440 Polaków. Ekshumację prowadzono od 15 października do 6 grudnia 1945 roku. Zidentyfikowano w późniejszych latach tylko 104 osoby. Identyfikacji Henryka Schabenbecka dokonała rodzina na podstawie ubioru, w dniach 18 marca i 15 kwietnia 1947 roku. Zwłoki wszystkich ofiar złożono we wspólnej mogile umieszczonej na zapolu fortu, po prawej stronie drogi wjazdowej na fort.
W drugiej części wystawy (50 - tej jeśli chodzi o ten temat wystawy fotografii ks. Zbigniewa - kapłana, miłośnika gór i fotografika rodem z Białki Tatrzańskiej), zaprezentowano czarno-białe fotografie pejzaży górskich, niezwykle pięknie komponujące się z tymi sprzed lat – Henryka Schabenbecka, przez co powstał ciekawy tatrzański klimat. "

Foto-relacja (zdjęcia Barbara Dąbrowska):

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I