I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Marszałek woj. małopolskiego w śpiączce po wypadku w Alpach

(22.02.2009) PAP: "Marszałek województwa małopolskiego Marek Nawara, który w piątek uległ wypadkowi w Alpach, doznał obrażeń podczas zjazdu na nartach trasą narciarską A1, wiodącą ze szczytu Aineck do miejscowości St. Margarethen w regionie Lungau - poinformowała austriacka policja. Szef biura prasowego marszałka, Maciej Kiliański, powiedział, że oficjalny policyjny komunikat dotarł do Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie w niedzielę.

Nawara przebywa w szpitalu w Klagenfurcie i nadal jest utrzymywany w śpiączce farmakologicznej. Według lekarzy, jego stan wciąż jest poważny.

"Wypadek, w którym obrażenia odniósł marszałek małopolski zdarzył się w piątek 20.02 o godzinie 12.35 na trasie narciarskiej A1, prowadzącej ze szczytu Aineck do miejscowości St. Margarethen (region Lungau), 200 m poniżej schroniska Karlsberg. Choć nie ma świadków wypadku, policja zakłada, że nikt inny w nim nie uczestniczył" - podało biura prasowego urzędu marszałkowskiego, powołując się na austriacką policję.

Pierwszej pomocy udzielili poszkodowanemu inni narciarze, którzy wezwali także pogotowie. Marszałek został przetransportowany śmigłowcem do najbliższego szpitala w miejscowości Tamsweg. Tam okazało się, że obrażenia, jakich doznał Nawara kwalifikują go do leczenia w specjalistycznej klinice. Warunki pogodowe nie pozwoliły jednak na lądowanie transportu sanitarnego w Salzburgu, dlatego podjęto decyzję o przetransportowaniu marszałka do szpitala w Klagenfurcie.

Według ostatnich informacji rzeczniczki szpitala w Klagenfurcie Nathalie Wurzer, 52-letni Nawara ma ciężki uraz czaszki i mózgu. Lekarze zamierzają w poniedziałek wykonać badanie tomografem komputerowym, po którym zadecydują o ewentualnym wybudzeniu pacjenta.

Marszałek Nawara przebywał w Alpach austriackich na urlopie.

W poniedziałek o godz. 18.30 w Kościele Mariackim w Krakowie zostanie odprawiona msza święta w intencji marszałka".

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I