I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Styl zakopiański w Starym Krakowie
Fotografie ks. Zbigniewa Pytla

(27.04.2009) Barbara Dąbrowska: "Dnia 22 kwietnia 2009 r. o godz. 12.00 w Galerii Katolickiego Centrum Kultury „Krypta u Pijarów” w Krakowie, odbył się wernisaż wystawy fotografii ks. Zbigniewa Pytla pt. „Tatry i styl zakopiański” w ramach VI Krakowskiej Dekady Fotografii „Pejzaż fotograficzny” (Muzeum Historii Fotografii w Krakowie). Wystawie fotografii towarzyszył pokaz multimedialny pt. „Detale witkiewiczowskiej architektury sakralnej” oraz promocja „tryptyku tatrzańskiego”. Niniejsze albumy poświęcone są sztuce sakralnej w stylu zakopiańskim, która powstała pod Giewontem z inspiracji Stanisława Witkiewicza. Dotyczą one wyposażenia w stylu zakopiańskim: kościoła Najświętszej Rodziny przy Krupówkach, kaplic i klasztorów Sióstr Albertynek na Kalatówkach i Braci Albertynów na Śpiącej Górce, prywatnych kaplic w Jaszczurówce i na Bystrem wzniesionych przez rodziny Uznańskich i Korniłowiczów.
Bogaty materiał ikonograficzny stanowi nie tylko dokumentację fotograficzną kaplic, lecz jest także odzwierciedleniem pasji ks. Zbigniewa Pytla jaką jest fotografowanie obiektów sakralnych w stylu zakopiańskim. Dopełnienie albumów stanowią zdjęcia poświęcone górom (to drugi temat pasjonujący autora) tworzące swoiste ramy publikacji.
Na wernisażu gościli również szczególni miłośnicy „stylu zakopiańskiego” z Zakopanego, Krakowa i Warszawy. A byli to m.in.: dr Małgorzata Wnuk [Zakopane]- filolog, organizator spotkań kulturalnych w najstarszej restauracji w Zakopanem „U Wnuka”; Piotr Wojciechowski [Warszawa] - polski prozaik, reżyser i krytyk filmowy oraz publicysta; dr Józef Szymon Wroński [Kraków] - historyk sztuki, badacz sztuki współczesnej, w tym architektury sakralnej XX wieku."

Albumy fotograficzne: Mistyka w Tatrach – ks. Zbigniew Pytel

I - Styl zakopiański w kościele Najświętszej Rodziny
II - Albertynki i Albertyni na Kalatówkach
III - Kaplice prywatne - Jaszczurówka i Bystre

Wydawnictwo AA w Krakowie

Niniejsze albumy poświęcone są sztuce sakralnej w stylu zakopiańskim, która powstała pod Giewontem z inspiracji Stanisława Witkiewicza i dotyczy wyposażenia w stylu zakopiańskim, w kościele Najświętszej Rodziny przy Krupówkach; kaplic i klasztorów Sióstr Albertynek na Kalatówkach i Braci Albertynów na Śpiącej Górce; prywatnych kaplic w Jaszczurówce i na Bystrem wzniesionych przez rodziny Uznańskich i Korniłowiczów.
Bogaty materiał ikonograficzny, stanowi nie tylko dokumentację fotograficzną kaplic, lecz jest także odzwierciedleniem pasji ks. Zbigniewa Pytla jaką jest fotografowanie obiektów sakralnych w stylu zakopiańskim. Albumy uzupełniają zdjęcia poświęcone górom (to drugi temat pasjonujący autora) tworzące swoiste ramy publikacji.
Oddając do rąk Czytelników niniejsze publikacje w wydaniu albumowym, mamy nadzieję, że przyczynią się one do sprostowania wielu sprzecznych, a zakorzenionych w literaturze, informacji, dotyczących sakralnych dzieł Witkiewicza, oraz wzbogacą wiedzę na ich temat o nowe, dotąd nie opublikowane, fakty i fotografie.
 

Foto-relacja (zdjęcia Barbara Dąbrowska):


 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I