I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
TANIEC GÓRALI PODHALAŃSKICH...

(20.03.2008) Barbara Dąbrowska: "III Międzynarodowy Festiwal Antropologii Tańca „Na jedwabnym szlaku gestów” Kraków, 9 – 15 marca 2008.
W ramach festiwalu odbyło się wiele konferencji poświęconym tańcom różnych narodów i kultur, m. in. Indii, Chin, Japonii, Mongolii. Polskie tańce były zaprezentowane przez krakowiaków i górali.
14 marca 2008 w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli odbył się wykład Aleksandry Boguckiej – Szurmiak, etnomuzykologa, pt. „Ruch taneczny i jego synchronizacja z muzyką w tańcach górali podhalańskich”. Interesujące informacje o historycznym rozwoju kroku w tańcu góralskim poprzedziło zaprezentowanie Podhala, jako wyodrębnionej i bardzo charakterystycznej części Polski Południowej. Przedstawione zostały uwarunkowania rozwoju regionu oraz proces osiedlania się różnych grup etnograficznych na przełomie wieków, co miało wpływ na kształtowanie się kultury podhalańskiej. Główna część wykładu dotyczyła tańca. Wszelkie kroki, o których była mowa na wykładzie zostały zaprezentowane przez członków Studenckiego Zespołu Góralskiego „Skalni”: Katarzynę Bukowską, Wojciecha Łacka i Andrzeja Stramę. Przygrywała muzyka ze „Skalnych” w składzie: Wojciech Majerczyk, Mateusz Kudasik i Wojciech Gąsienica – Fronek. Rozwój tańca góralskiego następował stopniowo. W miarę upływu czasu sami tancerze starali się go urozmaicać. Na wykładzie prezentowane były kroki: „krzesany po dwa, krzesany po śtyry, krzesany po raziy inaczej na wiecną, brzezowicko i po dylu”. Teoretyczne opowiadanie o krokach uwieńczone zostało „solówką”. Jest to taniec pary, poprzez który przede wszystkim wyraża się emocje. Chłopak prezentuje swoje umiejętności taneczne dziewczynie, próbuje wszelkimi sposobami sprawić, aby ta zwróciła na niego uwagę. Ona swym tańcem również wyraża to, co czuje.
Festiwalowi towarzyszyła wystawa w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli pt. „Raslila – taneczne wyzwolenie”, na której przedstawiono tkaniny obrazujące taniec hinduski. W tradycji tej kultury taniec jest także modlitwą, a Raslila oznacza taneczne misterium poświęcone Krisznie. "

Foto-relacja (zdjęcia Barbara Dąbrowska):

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I