I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
”Majówki” na wieży koscioła w Krempachach

(17.05.2007) Franciszek Pacyga: "W miesiącu maju co niedzielę, członkowie orkiestry dętej z Krempach skoro świt wspinają się na wieżę kościelną-dzwonnicę o wysokości ok. 30 m, by zagrać pieśni maryjne-tzw. „majówki”. Z balkonu widokowego wieży (hurdycja, czatownia, dawniej służyła w celach obronnych, dzisiaj tylko jako punkt obserwacyjny do lokacji pożarów), rozciąga się niepowtarzalny widok z lotu ptaka na wioskę oraz okolicę w promieniu 360 stopni. Od zachodu można obejrzeć szczyty Kramnicy i Obłazowej oraz majestatyczną Babią Górę, od północy widzimy pasmo Gorców z Turbaczem , Luboniem oraz górą Wdżar, u podnóża której lśni tafla jeziora niedzicko-czorsztyńskiego z przylegającym doń sąsiednim Frydmanem. Na południu widzimy długie pasmo Pienin Spiskich z wierzchołkami Branisko i Czerwona Skała oraz wiecznie zaśnieżone Wysokie Tatry.
Z wieży możemy podziwiać niepowtarzalny układ urbanistyczny Krempach, w kształcie wrzeciona. Wieś usadowiona jest wzdłuż Krętego potoku (nazwa wsi pochodzi od Krummbach), na centralnym placu znajduje się kościół, szkoła i remiza. Zwarta zabudowa murowanych domów skierowana jest do centrum szczytami, dalej są zabudowania gospodarcze, a w oddali rząd stodół- spichlerzy, ze względów pożarowych oddalone od domostw. Pola rozdrobnione, układ w kierunku północ-południe. Ten rodzaj zabudowy, jest typowy dla zabudowy wiosek i miasteczek średniowiecznego Spisza.
Krempachy założono w XIV wieku na prawie niemieckim, parafia notowana jest od roku 1397, przez wieki należała do „klucza dunajeckiego” i węgierskich właścicieli zamku niedzickiego Dunajec. W 1920 r decyzją Rady Ambasadorów przydzielone do Polski. Obecny kościół parafialny pw. św. Marcina wybudowany został w I poł. XVI wieku, w stylu przejściowym gotyku i renesansu, ale wyposażenie kościoła pochodzi z XVIII wieku. Jest to jedyna budowla tego typu w Polsce południowej, podobny kościół znajduje się w sąsiednim Frydmanie , a dalsze trzy znajdują się na Słowacji. Kościół ten leży na „Szlaku gotyckim, Nowy Targ – Kieżmark- Nowy Targ”. Na dzień dzisiejszy, ze względów technicznych wieża widokowa nie jest dostępna dla zwiedzających.
Dwa zdjęcia z lotu ptaka możemy podziwiać dzięki uprzejmości p.Bachledy z Zakopanego, znanego fotografa i lotniarza".

Foto-relacja (zdjęcia Franciszek Pacyga):

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I