I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
XXVI Przegląd Krajańskich Orkiestr Dętych - Krempachy

(31.08.2007) Franciszek Pacyga "XXVI Prehliadka krajanskych dychovych hudieb – Krempachy 2007r. Słowacką mszą św. w kościele św.Walentego , przemarszem przez wieś Orkiestry Dętej z Krempach oraz Turćiankiej Grupy Mażoretek i Orkiestry Dętej z Tvrdośina, rozpoczęto 26 Przegląd Krajańskich Orkiestr Dętych na scenie amfiteatru w Krempachach, to trzecia już tym roku prestiżowa impreza organizowana przez Zarząd Główny Towarzystwa Słowaków w Polsce na terenie amfiteatru. Przegląd rozpoczęli :Prezes- Józef Ciongwa oraz Sekretarz Generalny –dr. Ludomir Molitoris. W tegorocznym przeglądzie wystąpiły tylko orkiestry z samego Spisza,tj z.: Frydmana, Jurgowa, Krempach, Kacwina, Łapsz Niżnych, Łapsz Wyżnych i Nowej Białej. W programach orkiestr były utwory polskich , słowackich i czeskich kompozytorów oraz opracowania melodii ludowych.
Licznie zebraną publiczność krajańską z całego Spisza i Orawy ,swoją obecnością zaszczycili, były Ambasador Republiki Słowackiej w Polsce, a obecnie Doradca Prezydenta Republiki Słowackiej - Marian Serwatka, Konsul w Krakowie - Marian Balaź, a także Kurator Muzeum w Czerwonym Klasztorze – Jozef Gazik.
Z zaproszonych orkiestr ze Słowacji wystąpiły: Orkiestra Dęta Tvrdośanka wraz Grupą Mażoretek z Turca oraz Orkiestra Dęta Oravanka z zaprzyjaźnionego miasta Trstena na słowackiej Orawie. Imprezę muzyczną zakończyła ludowa kapela Rodziny Pietraszków, wiązanką spiskich melodii. Pogoda dopisała , więc bawiono się wyśmienicie do późnych godzin wieczornych".

Foto-relacja (zdjęcia Franciszek Pacyga):

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I