I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Krzyż z Giewontu

(25.05.2007) Anna Karpiel: "Dar na Lednickie Spotkania Młodzieży. Nad brzegami jeziora Lednica stanęła niedawno replika krzyża z Giewontu w skali 1:1. Krzyż zostanie uroczyście poświęcony przez abp. Henryka Muszyńskiego 2 czerwca podczas ogólnopolskiego spotkania młodzieży, które co roku organizuje ojciec Jan Góra i Duszpasterstwo Akademickie Dominikanów z Poznania.
Krzyż w dziesiątą rocznicę wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Zakopanem oraz złożenia Hołdu Górali Polskich ufundował burmistrz Adam Bachleda Curuś. Będzie on przypominać słowa papieża skierowane do górali i pielgrzymów podczas mszy św. pod Wielką Krokwią w dniu 6 czerwca 1997 r: „Dzisiaj dziękowałem Bogu za to, że wasi przodkowie na Giewoncie wznieśli krzyż. Ten krzyż patrzy na całą Polskę, od Tatr aż do Bałtyku, i ten krzyż mówi całej Polsce: Sursum corda - W górę serca! Trzeba, ażeby cała Polska, od Bałtyku aż po Tatry, patrząc w stronę krzyża na Giewoncie, słyszała i powtarzała: Sursum corda - W górę serca! Amen.”
W czerwcu 1997 r. Ojciec Święty swoją obecnością naznaczył także Lednicę, przeleciał nad brzegiem jeziora, gdzie zgromadziła się polska młodzież i udzielił jej swojego błogosławieństwa. Zakopane i Lednicę łączy duchowa obecność Jana Pawła II. Jej symbolem ma być właśnie krzyż z Giewontu. Ojciec Jan Góra tak wyjaśnię znaczenie tego wydarzenia – Na równinnych polach Wielkopolski staje górski krzyż. Ma on być drogowskazem i punktem odniesienia dla polskiej młodzieży, której zostanie podarowany na III tysiąclecie. Fundamentem Lednicy jest bowiem wybór Chrystusa i krzyż, znak Chrystusa, obejmie stąd cała Polskę.
Pola Lednickie przepełnione są bogatą symboliką, w którą wpisze się również górujący na ich południowym krańcu krzyż z Giewontu ustawiony na granitowych głazach i otoczony kosodrzewiną. Pielgrzymi w tym miejscu będą usypywać z przynoszonych przez siebie kamieni górę – symboliczne Tatry. Jezioro Lednickie, czyli źródła chrzcielne Polski, staną się natomiast wodami Bałtyku. Pośrodku pól ustawiona jest słynna Brama-Ryba.
Tegoroczne uroczystości w Lednicy będą miały dwa ważne akcenty. Będzie to 750-lecie śmierci św. Jacka, pierwszego polskiego Dominikanina, którego misją było pogłębianie chrześcijaństwa na terenie Rzeczpospolitej oraz poświęcenie repliki krzyża z Giewontu i tym samym zaakcentowanie południa Polski, Podhala i obecności górali, którzy licznie stawią się pod krzyżem. W uroczystościach uczestniczyć będzie chór Turliki oraz 25-osobowa kapela góralska, a w czasie poświęcenia arcybiskupowi asystował będzie dominikanin z poznańskiego klasztoru, a góral z pochodzenia, brat Paweł Pawlikowski".

Wypowiedź Ojca Jana Góry na temat repliki krzyża z Giewontu:

Foto-relacja (zdjęcia Anna Karpiel):

Foto-relacja (zdjęcia Mateusz Tyborski z Duszpasterstwa Akademickiego Dominikanów z Poznania):

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I