I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
XI Gminne Dożynki - Święto Chleba
"Ziemia wydała swój owoc, Bóg, nasz Bóg nam pobłogosławił" (Ps 67[66])

(02.09.2009) Karolina Kowalczyk: "Tegoroczne uroczystości dożynkowe odbyły się w sołectwie Przywarówka. Przewodniczyli im dożynkowi: Starosta Józef Karkoszka - sołtys togo sołectwa oraz Starościna Janina Karkoszka - Dyrektor SP nr 4. Z przepięknym wieńcem dożynkowym w kształcie koła - uosabiającym wszystkie zebrane tego roku plony wszyscy zebrani wkroczyli do Kaplicy w Przywarówce. Tam, Ksiądz Proboszcz Zbigniew Zięba oraz Ksiądz Prałat Bolesław Kołacz wraz z wiernymi dziękowali Bogu za plony i modlili się za rolników. Sołtysi poszczególnych sołectw złożyli symboliczne dary w postaci chleba, owoców, warzyw, serów, grzybów i miodu. Ten religijny wymiar dożynek stanowi najważniejszą ich część. "Ten świąteczny dzień stanowi ukoronowanie wielomiesięcznej pracy i troski, aby to, co zasiane wzrosło i właściwie się rozwinęło, aby to, co zasadzone bez uszczerbku dojrzewało, aby to, co owocuje, osiągnęło swoją pełnię." Oprawę Mszy Świętej wspomogli sołtysi poszczególnych sołectw oraz mieszkańcy Przywarówki, a uświetnili Ją Orkiestra Dęta, Muzyka Lipnicka oraz organista Edward Siepak.
Po Mszy Świętej udano się na plac przy Fundacji Children In Crisis, gdzie odbyła się część artystyczna dożynek, rozpoczęta przemówieniami oraz podzieleniem poświęconego chleba przez naszych Księży: Zbigniewa i Bolesława, Pana Wójta - Mariusza Murzyniaka, Przewodniczącego Rady Gminy Franciszka Gawełdę, Zastępcę Komendanta Straży Granicznej - Józefa Rudnickiego, Sekretarz Gminy Danutę Paplaczyk oraz Sołtysów. To przecież chleb jest najpiękniejszym symbolem życia, gościnności, przyjaźni, wspólnoty. Codziennie w modlitwie prosimy: "Chleba naszego powszedniego daj nam Panie" dlatego stanowi wielką dla nas wartość. Każdy z przybyłych pod Babią Górę mógł poczęstować się chlebem oraz smakołykami przygotowanymi przez gospodynie sołectwa Przywarówka.
W części artystycznej na szczególne uznanie i podziw zasłużyła sobie nasza dorosła muzyka w składzie: Ludwik Młynarczyk, Władysław Antałczyk, Łukasz Antałczyk, Eugeniusz Karkoszka, Marcin Kowalczyk, Michał i Małgosia Paplaczyk, Tadeusz Olszowy, Piotr Brenkus i Tadeusz Wilk-Juraszek, którzy przez cały dzień wytrwale prezentowali się na scenie oraz towarzyszyli muzycznie konkursom dożynkowym.
W konkursach dożynkowych dzielnie konkurowały w duchu zabawy wystawione przez sołtysów reprezentacje sołectw. Przygotowano takie konkursy jak: Młócenie zboża, Klepanie kosy, Kręcenie powrósła, Robienie masła, Zbieranie ziemniaków, Przyśpiewki dożynkowe oraz Tocenie boli siana. Nawet przedstawiciele Urzędu, mając na uwadze przede wszystkim dobrą zabawę wystartowali w konkurencjach - w klepaniu kosy Pan Franciszek Gawełda - Przewodniczący Rady Gminy, w przyśpiewkach dożynkowych i kręceniu powróseł Sekretarz Gminy Danuta Paplaczyk i Radna Bronia Kidoń. Trzeba przyznać że panowała dobra zabawa i pełen luz przy tym wszystkim co jest godne do naśladowania. W ogólnej klasyfikacji najlepiej uplasowało się sołectwo Murowanica. Drugie równorzędne miejsce przypadło sołectwu Centrum i Przywarówka, następnie na trzecim miejscu znalazło się sołectwo Skoczyki, a na czwartym - Kiczory.
Pomiędzy konkursami dożynkowymi prezentowały się również: Strażacka Orkiestra Dęta z Lipnicy Wielkiej, wspomniana już Muzyka lipnicka "Wolorze" ale również dziecięce muzyki z Przywarówki i Kiczor, znany już zespół akordeonistów z towarzyszeniem innych instrumentów "Starzy Znajomi", "Orawianie" im. Heródka z Przywarówki. Wierszyki i dowcipne gadki zaprezentowało w swoim programie sołectwo Przywarówka. Nie zapomniano również o najmłodszej części widowni, dla której zaprezentował się teatrzyk Pt. "Och, Tośka" w wykonaniu 3 aktorów Krakowskiego Biura Promocji Kultury.
Niewątpliwą atrakcją tegorocznych dożynek był występ "Grupo Ajayu Fusion Boliwia" z Boliwii - państwa na kontynencie południowoamerykańskim zamieszkiwanym przede wszystkim przez Indian. Występ cechował się bogactwem rytmów i żywiołowością, prezentując boliwijski folklor, co było zjawiskiem niecodziennym w naszym regionie.
Należy jeszcze nadmienić, że podczas Gminnych Dożynek na swoją działalność pieniądze pozyskiwała Fundacja Children In Crisis z siedzibą w Lipnicy Wielkiej prowadząca na placu imprezy loterię fantową, a całość imprezy poprowadził niezastąpiony w tej roli Pan Franciszek Pindziak. Nad nagłośnieniem czuwał i rejestrował jak zawsze Program Pierwszy Lipnickiej Telewizji - Bronisław Kowalczyk.
Wiadomo jest jak wielkim trudem jest praca na roli. Dlatego Urząd Gminy ufundował nagrody i wyróżnił po dwie największe gazdujące rodziny, wskazane przez sołtysów z poszczególnych sołectw. I tak:
Sołectwo Murowanica: Bogusława i Andrzej Janowiak oraz Irena i Ignacy Michalak
Sołectwo Centrum: Bernarda i Jan Dziubek oraz Maria Wontorczyk
Sołectwo Skoczyki: Emilia i Augustyn Kuliga oraz Milan i Emilia Szpak
Sołectwo Przywarówka: Anna i Stanisław Brenkus oraz Anna i Alojzy Bandyk
Sołectwo Kiczory: Lucyna i Roman Łuka oraz Franciszek Pilch
W imieniu Urzędu Gminy dyplomy i nagrody wręczyła Pani Danuta Paplaczyk - Sekretarz Gminy.
Na koniec zostało najważniejsze. Docenienie i podziękowanie Sołtysowi Józefowi Karkoszce i Radzie Sołeckiej Przywarówka za wielki trud i pracę jaką włożyli w przygotowanie dożynek. Postarali się bardzo i dołożyli wszelkich starań aby całość imprezy wyszła jak najlepiej. Pomagało im w tym i wspierało Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki. Nie zapominamy również i wielkie podziękowanie kierujemy w stronę sponsorów, którzy wsparli naszą imprezę: GS Jabłonka, Wspólnota Leśna Urbar z Lipnicy Wielkiej, Bank Spółdzielczy w Jabłonce, Firma DRWAL oraz Nadleśnictwo Nowy Targ. Wszelka pomoc zawsze jest nieoceniona w organizowaniu tego typu imprez za co wyrażamy wielką wdzięczność w kierunku naszych darczyńców, tym bardziej, że na te osoby i instytucje wymienione wyżej zawsze możemy liczyć.
Za rok spotykamy się na dożynkach w Kiczorach... mam nadzieję że równie udanych."

Foto-relacja (zdjęcia Karolina Kowalczyk):


 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I