I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
XLI Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich
Dzień Górali Polskich

(01.09.2009) W ramach XLI Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich 28 sierpnia odbył się Dzień Górali Polskich. Okazją do organizacji tego niezwykłego spotkania były dwa ważne jubileusze - 105 lat Ruchu Regionalnego na Podhalu oraz 90 lat Związku Podhalan w Polsce. Gospodarzem dnia był Związek Podhalan, który przygotował ciekawą prezentację dorobku i bogactwa kulturowego polskiej góralszczyzny. W wiosce festiwalowej pokazały się oddziały Związku Podhalan z różnych regionów: górale podhalańscy z Zakopanego, Zaskala i Kościeliska, górale zagórzańscy z Poręby Wielkiej, górale żywieccy z gminy Radziechowy Wieprz, górale babiogórscy z Zawoji, górale śląscy z Koniakowa oraz górale spiscy z Łapsz Niżnych.
W programie znalazły się degustacj potraw kuchni regionalnych oraz pokaz wyrobu serów owczych. Na scenie wystąpiły zespoły Młode Klimki oraz Bartusie z Zakopanego, Polaniorze z Kościeliska, Grojcowianie z Radziechów, Juzyna z Zawoi, Koniaków z Koniakowa, Spiszacy z Łapsz Niżnych, Mali Łapszanie z Łapsz Niżnych i Porębiański Ród z Poręby Wielkiej.
Do organizacji Dnia włączyły się stowarzyszenia i instytucje współpracujące ze Związkiem Podhalan w Polsce m.in. Związek Polskiego Spisza, Towarzystwo Przyjaciół Orawy, Muzeum Tatrzańskie, Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu Jutrzenka, Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza, Tatrzański Park Narodowy, Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Polskie Koleje Linowe, Teatr Heleny Modrzejewskiej, Podhalańska Oficyna Wydawnicza i Związek Polskich Artystów Plastyków.
Aktorzy Teatru Witkacego wraz z góralami odtworzyli XIX-wieczną podróż i przyjazd panów z Krakowa do Zakopanego. W wiosce festiwalowej pojawił się też legendarny Sabała.

Foto-relacja (zdjęcia Agata Pacelt):

Foto-relacja (zdjęcia Anna Karpiel-Semberecka): 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I