I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
XLI Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich
Opera "Naski Świat"

(02.09.2009) Anna Karpiel-Semberecka: "Tegoroczny XLI Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich to jeszcze jedno ważne wydarzenia, o którym koniecznie trzeba wspomnieć - premiera opery góralskiej "Naski Świat" w wykonaniu zespołu regionalnego „REGLE” im. J. Jędrola, działającego przy Związku Podhalan Oddział w Poroninie. Opera, której autorem jest znany podhalański poeta Franciszek Łojas Kośla, ukazuje pasterstwo jako istotny element kultury mieszkańców Podhala.
W dziejach kultury podhalańskiej, to drugie po "Jadwisi spod regli" tego typu dzieło, ale pierwsze napisane przez rodowitego Podhalanina, poetę z Poronina Franciszka Łojasa Koślę. I chociaż jak w każdej operze tematem wiodącym jest miłość, która wszystko zwycięża, to w utworze poety z Poronina słychać osobisty ton zatroskania i społecznego zaangażowania. Słychać nutkę żalu za odchodzącym światem pasterskiego bytowania w halach z całym bogactwem tradycyjnych czynności, zachowań, wierzeń i zwyczajów, ale także refleksję nad współczesną rzeczywistością, nad sprawami, które nas dotykają, nurtują - napisała w programie opery jej reżyserka - dr Stanisława Trebunia-Staszel.
Opera "Naski Świat" to niezwykłe spotkanie z muzyką, śpiewem i pasterskimi tradycjami, które powoli odchodzą już w przeszłość. Przenosi nas ona do chałupy, a następnie do szałasu bacy Murzańskiego, gdzie rozgrywa się wzruszająca historia miłości jego córki Marysi i Jaśka Spodbuka. W tych rolach wystąpili Wojciech Łukaszczyk Hajduk, Weronika Gut Kantek i Marcin Walkosz. Premiera odbyła się 25 sierpnia w zakopiańskim kinie Sokół."

"Naski Świat" - Opera góralska w IV odsłonach
w wykonaniu zespołu regionalnego „REGLE” im. J. Jędrola,
działającego przy Związku Podhalan O/Poronin
Kierownik zespołu: Maria Dawidek
Libretto: Franciszek Łojas Kośla
Reżyseria: Stanisława Trebunia-Staszel, Maciej Czernik
Muzyka pod prymem Dawida Czernika
Patronat medialny: Podhalański Serwis Informacyjny WATRA.PL

Foto-relacja (zdjęcia Anna Karpiel-Semberecka):


 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I