I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
XLI Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich
Koncert “Na Folkową Nutę”

(23.08.2009) Pierwszym muzycznym wydarzeniem XLI Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich był koncert "Na Folkową Nutę". W namiocie festiwalowym w czwartek 20 sierpnia wspólnie wystąpiły zespoły The Twinkle Brothers i Trebunie-Tutki. Jako support wystąpił zespół JazGot z Poronina, grający tradycyjną muzykę góralską.

"Muzykująca od pokoleń góralska rodzina Trebuniów–Tutków tworzy zespół, który w ciągu lat swego istnienia przeszedł ewolucję od kapeli góralskiej po grupę koncertującą na największych festiwalach muzyki świata w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Jednocześnie nie zatracił swego rodzinnego charakteru.
Trebunie-Tutki, jako jedyna dotychczas grupa z Polski, wielokrotnie plasowała się w pierwszej dziesiątce Listy Muzyki Świata Europejskiej Unii Radiowej. Umiłowanie tradycji i wierność góralszczyźnie nie ogranicza twórczości zespołu. Opierając się na tradycyjnych instrumentach, skali góralskiej, budowie muzycznej i charakterze wykonania, zespół tworzy nową muzykę góralską, komponowaną przez lidera zespołu, Krzysztofa Trebunię-Tutkę. Członkowie grupy rozwijają i wzbogacają rdzenną muzykę o nowe melodie, współczesne teksty i awangardowe aranżacje. Chętnie eksperymentują i współpracują z wybitnymi artystami.
Największy rozgłos i uznanie w Europie przyniosła im współpraca z legendarną gwiazdą nurtu roots reggae The Twinkle Brothers. Ten znany dziś w całym świecie zespół założyli bracia Norman i Ralston Grant, pochodzący z Jamajki. Zespół wydał dotąd ponad 60 albumów. Wśród nich ważne miejsce zajmują płyty nagrane z rodziną Trebuniów-Tutków.
Ostatnio ukazał się długo oczekiwany album „Songs of Glory/Pieśni Chwały” – niezwykły projekt połączonych ideą dialogu międzykulturowego formacji Trebunie Tutki i The Twinkle Brothers. To dla wielu fanów muzyki świata w Polsce i w całej Europie wielkie, nie tylko muzyczne, wydarzenie. Produkcji nagrań w studiach na Jamajce i w Londynie dokonali mistrzowie techniki muzycznej dub. Album otrzymał nominację do Nagrody Muzycznej „Fryderyk 2009”i zdobywa popularność na europejskich listach przebojów muzyki świata."

źródło: Folder XLI MFFZG

Foto-relacja (zdjęcia Anna Karpiel-Semberecka):


 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I