I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I
Portrety ludzi Podhala...

(07.09.2005) Wojciech Szatkowski: "Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem zaprasza do Galerii Władysława Hasiora na wystawę Tytusa Byczkowskiego „Portrety ludzi Podhala”. Organizatorem ekspozycji jest Dział Sztuki zakopiańskiego Muzeum.
Wszystkie zaprezentowane rysunki były malowane na „żywo”, w bezpośrednim kontakcie autora z osobą, która jest przedstawiana. To z pewnością twórczości Byczkowskiego dodaje cech autentyczności. Autor rysuje Podhalan: osoby znane i nieznane, artystów, ludzi kultury, urzędników, ratowników górskich i sportowców. Każdego, kto według niego jest ciekawą postacią lub osobowością. Swoją pasję tłumaczy w sposób następujący: – Z mojego zauroczenia Tatrami zrodziła się chęć malowania ludzi wywodzących się z Podhala. Skąd pomysł wystawy? Powstał on kilkanaście lat temu, kiedy zacząłem malować portrety Podhalan, publikowane w „Tygodniku Podhalańskim” w latach 1995-97. Był to efekt moich wędrówek do tych ludzi i osobistych spotkań z nimi np. spotkania w Witoldem Paryskim, którego książkami byłem naprawdę oczarowany i po wielu staraniach udało mi się go spotkać. To było niesamowite spotkanie, które trwało ok. 2,5 godziny. Wszystkie moje prace powstały w wyniku osobistych spotkań z przedstawianymi postaciami – tłumaczy artysta.
Tytus Byczkowski – poznański artysta malarz, przede wszystkim portrecista i karykaturzysta. Jest członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. W dorobku ma 10 wystaw i9ndywidualnych malarstwa (w tym również pejzażu), 17 wystaw indywidualnych karykatury portretowej oraz kilka wystaw zbiorowych na terenie kraju. Jako rysownik, przez kilka lat brał udział w ogólnopolskim programie telewizyjnym „kawa czy herbata” (TVP1) oraz w kilku programach telewizji lokalnej. Artysta prowadzi również działalność publicystyczną, czego owocem były liczne artykuły z ilustracjami w prasie lokalnej. Ponadto, wydał w 2003 r. dwie książki: „Stara Baśń od kuchni” przedstawiająca kulisy realizacji filmu „Stara Baśń” J. Hoffmana oraz „Moje życie, moja wiara – artyści sceny i estrady o sobie” na którą składają się wywiady z gwiazdami polskiej piosenki i filmu. W „TV Biznes” prowadzi swój autorski, cykliczny program „Słówkiem i kreską”. W przygotowaniu jest pokaźny album autorski „Karykatury ludzi Poznania”, który zostanie wydany przez Amos i Poznańskie Wydawnictwo Miejskie.
Do wystawy w Galerii Hasiora artysta wydał katalog, a więcej informacji o wystawie na stronie internetowej Muzeum Tatrzańskiego pod adresem www.muzeumtatrzanskie. com.pl".

Foto-relacja (zdjęcia Wojciech Szatkowski):

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I