I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I
Otwarcie 4 maja - Wystawa „Przyroda Tatr”

(01.05.2006) Wojciech Szatkowski: "Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem przygotowało dla publiczności nową wystawę przyrodniczą w gmachu głównym Muzeum przy ulicy Krupówki 10 w Zakopanem. Wystawa powstawała w latach 2002-2006.
Prace nad nową wystawą polegały na całkowitej wymianie ekspozycji na sali przyrody ożywionej oraz na modernizacji sali geologicznej. Modernizacja sali geologicznej polegała na ujednoliceniu wyglądu całości ekspozycji, poprawieniu zawartości merytorycznej przy jednoczesnym zachowaniu dotychczasowych gablot i dotychczasowego toku narracyjnego wystawy. Ekspozycja ta zawiera aktualną wiedzę na temat budowy i powstania Tatr. Sala zachowała swój zabytkowy charakter. Gabloty pochodzące z lat 30. XX wieku nadają jej bardzo charakterystyczny wygląd, podobny do XIX wiecznych muzeów. W wolnostojących gablotach przedstawiono skały, minerały oraz typowe skamieniałości w układzie stratygraficznym (od najstarszej epoki do współczesności).
W sali przyrody ożywionej w nowoczesny sposób zaprezentowano pięć krain tatrzańskich, od regli po turnie, wraz z ich mieszkańcami. W nowoczesnej aranżacji zwiedzający ma wędrować wzdłuż doliny tatrzańskiej, od podnóża Tatr po kamienne urwiska turni. Krainy tatrzańskie przedstawione w dioramach to regle – dolny i górny, tatrzańskie wody, kraina kosodrzewiny, kraina hal i piętro turni. W dioramach przedstawiono naturalistyczne scenki ze zwierzętami występującymi w różnych środowiskach w Tatrach. W reglach pokazano samca i samicę jelenia oraz dla porównania samca i samicę sarny. Oprócz tego znajdują się tutaj ryś, puchacz i inne ptaki charakterystyczne dla tatrzańskich regli. W tatrzańskich wodach pokazano trzy gatunki ryb, a nad potokiem wydrę, bociana czarnego, pluszcza i pliszkę górską. W kosodrzewinie zobaczymy dwa największe tatrzańskie drapieżniki – niedźwiedzia i wilka oraz tokowiska dwóch kuraków leśnych głuszca i cietrzewia. W krainie hal przedstawiono stadko świstaków wraz z przekrojem przez ich norę, a w turniach widzimy stado kozic, nad którymi góruje wzlatujący orzeł przedni. Rośliny tatrzańskie pokazane zostały w 19 gablotach, zgodnie z układem piętrowym roślinno-klimatycznym w Tatrach.
Autorami założeń i scenariusza merytorycznego tej wystawy są pracownicy działu przyrodniczego Muzeum Tatrzańskiego Włodzimierz Cichocki i Grażyna Cisło. Wstępną koncepcję aranżacji wystawy przyrodniczej w części obejmującej przyrodę ożywioną wraz z wizualizacją wykonała Grażyna Orłowska przy współpracy Andrzeja Orłowskiego i Macieja Krawczyńskiego. Projekt plastyczny i techniczny wystawy w części przyrody ożywionej wykonał zespół Polskiej Fundacji Ochrony Przyrody Pro Natura w Krakowie w składzie prof. dr hab. Wiesław Krzemiński, mgr inż. Grzegorz Dziadowiec i Krystyna Nykiel. Konsultantami w dziale botaniki byli pracownicy Instytutu Botaniki Polskiej Akademii Nauk: prof. Ryszard Ochyra (mchy), dr Urszula Bielczyk i mgr Adam Flakus (porosty), dr Anna Ronikier (grzyby) oraz pracowniczka Instytutu Ochrony Przyrody PAN Anna Delimat (rośliny naczyniowie) i pan Janusz Kałużny z Katedry Botaniki Farmaceutycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, który zajął się preparacją grzybów. Niezbędne prace budowlane przy wystawie wykonał Zakład Usług Budowlanych „INWESTBUD” s.c. Witolda Gałuszki i Michała Byszewskiego z Zakopanego, a oryginalne gabloty powstały u Andrzeja Mrożka z Firmy „Mrożek” U.P.H. z Krakowa. Dioramy i gabloty zaaranżował plastycznie i wykonał Lech Nowacki z firmą KREATOR z Białowieży. Preparatorami zwierząt byli: Bogusław Kieś (ptaki), Krzysztof Gąsienica-Makowski (część ptaków i ssaki). Rośliny preparowała przestrzennie Grażyna Cisło. Wszystkie te prace były od 2003 r. finansowane przez budżet wojewódzki, a w latach 2004 i 2005 w ramach Kontraktu dla Województwa Małopolskiego również przez budżet państwa.
Tak pięknie zaprezentowani na ekspozycji mieszkańcy Tatr mają zachęcić zwiedzającego zarówno do poznania przyrody tatrzańskiej jak i jej ochrony. Serdecznie zapraszamy!".

Foto-relacja z otwarcia (zdjęcia Anna Karpiel):

Foto-relacja (zdjęcia Wojciech Szatkowski):

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I