I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
„ Żyję by malować…"

(07.04.2008) Piotr Kyc: "Pani Ewelina Pęksowa obchodzi 40 Lecie pracy twórczej. Z tej okazji Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem zorganizowało w Galerii Sztuki im. Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich wystawę prac artystki. Podczas wernisażu wystawy Ewelina Pęksowa została odznaczona prestiżowym Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, przyznanym jej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W sobotnie popołudnie na Kozińcu zgromadziło się bardzo wielu gości. Rodzina, przyjaciele i znajomi, przedstawiciele samorządu lokalnego i wiele osób ceniących oryginalną twórczość zakopiańskiej malarki. Gospodarzem spotkania była dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Teresa Jabłońska. Przygrywała Kapela Jana Karpiela – Bułecki.
Pani Ewelina czaruje nas swoim pięknym malowanym światem od kilkudziesięciu lat. Urok tego malarstwa przedstawiającego żywoty świętych, obrazy biblijne i sceny rodzajowe z Podhala jest doceniany niemalże na całym świecie.
Wystawa „Żyję, by malować…" Malarstwo na szkle Eweliny Pęksowej – 40 lat twórczości będzie czynna do 25 maja. Zapraszamy."

Ewelina Pęksowa należy do grona najbardziej znanych i popularnych artystów malujących na szkle. Urodziła się i mieszka w Zakopanem. Działalność artystyczną rozpoczęła od rzeźby, pomagając w pracowni ojcu Stanisławowi Zubkowi, snycerzowi, znanemu wytwórcy nart. W 1968 r. wzięła udział w konkursie malarstwa na szkle, zorganizowanym przez Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem. Odtąd malowanie na szkle stało się jej ulubioną formą wypowiedzi artystycznej. W okresie czterdziestu lat Ewelina Pęksowa prezentowała swe obrazy na 54 wystawach indywidualnych oraz ponad trzystu zbiorowych w Polsce i na świecie. Brała udział w wielu konkursach otrzymując zawsze najwyższe lokaty. Jej obrazy znajdują się w zbiorach wielu polskich muzeów etnograficznych, a zagranicą w muzeach Hiszpanii, Francji, Niemiec, Szwecji, Szwajcarii i USA, w Zbiorach Darów Papieskich w Watykanie, a także w prywatnych kolekcjach w kraju i na świecie. Ponadto namalowane przez artystkę Stacje Drogi Krzyżowej zdobią wnętrza kilku kościołów i kaplic. Za wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej oraz zasługi w upowszechnianiu kultury była wielokrotnie nagradzana i odznaczana.
Na wystawie. zaprezentowano ponad 270 prac Eweliny Pęksowej pochodzących z jej zbiorów. Są to przede wszystkim obrazy malowane na szkle z lat 1968-2008, ale również ikony i ceramika.
Wystawa objęta jest patronatem honorowym Burmistrza Zakopanego – Janusza Majchra. Wystawie towarzyszy folder wydany przez Muzeum Tatrzańskie ze środków Urzędu Miasta Zakopane.

Foto-relacja (zdjęcia Piotr Kyc):

 

Foto-relacja (zdjęcia Anna Karpiel):

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I