I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Noc Muzeów 2008

(19.05.2008) Piotr Kyc: "W sobotę 17 maja Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem zrobiło nam niespodziankę. Zorganizowano Noc Muzeów, czyli ekstra program dla extra gości. Gościem mógł być każdy (nie potrzebował nawet na wstęp…). Wieczorową porą grupki entuzjastów zwiedzały gmach główny Muzeum Tatrzańskiego, Galerię Władysława Hasiora i zakamarki Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba. Wszędzie był program specjalny. Przy Krupówkach można było obejrzeć najstarsze stroje regionalne i podziwiać niezwykłe, pełne nastroju fotografie tatrzańskie Adama Brzozy oraz – do północy - zasiąść na widowni i oglądać filmy przyrodnicze. Komu piękno przyrody oglądane o tak późnej porze nie przypadało do gustu, ten mógł się udać do Galerii Władysława Hasiora, gdzie panuje atmosfera godziny 24.00 (i to przez cały dzień, a co dopiero na prawdę…).
Ludzie o delikatniejszych nerwach, czy też posiadający pociechy z przyjemnością udali się do Muzeum Mistrza Makuszyńskiego aby wysłuchać „Przygód Koziołka Matołka" czytanych przez aktora Teatru Witkacego Krzysztofa Najbora. Pan Krzysztof ubrany w strój z epoki, czym już kompletnie zaczarował dzieci, odczytał jedną z ksiąg przygód sympatycznego zwierzaka tak profesjonalnie, że nawet dorośli nie przeszkadzali pociechom w słuchaniu. A dzieci – dzieci były zasłuchane, a potem z ochotą „przelały" na kartki papieru to, co chciały bardzo powiedzieć na temat przygód słynnej kozy.
Dziękujemy Dyrekcji Muzeum Tatrzańskiego za tę Noc."

ODWIEDZINY U KOZIOŁKA MATOŁKA - Muzeum Kornela Makuszyńskiego

Foto-relacja (zdjęcia Piotr Kyc):

Foto-relacja (zdjęcia Anna Karpiel):

TAJEMNICE WILLI "KOLIBA" - Muzeum Stylu Zakopiańskiego

Anna Karpiel: "Późną nocą kustosz i znawca stylu zakopiańskiego dr Zbigniew Moździerz oprowadzał gości po przepięknej willi „Koliba", zdradzając jej największe sekrety. Usłyszeć można było to, co zazwyczaj przewodnicy pomijają i zobaczyć wszystkie pomieszczenia willi, nawet te na co dzień niedostępne dla zwiedzających. Było też trochę plotek o Stanisławie Witkiewiczu, twórcy stylu zakopiańskiego, który wiódł spory o wykorzystanie góralskiego wzornictwa ze swoimi przeciwnikami. Edgar Kováts twórca konkurencyjnego „sposobu zakopańskiego”, wykonał drewniany ołtarz w kościele Najświętszej Rodziny. Autor projektu, którym był sam Witkiewicz, nazwał to dzieło obraźliwie „samowarem na trzy tysiące szklanek”. Witkiewicz zajmował się stylem zakopiańskim teoretycznie, ale z kolei widok tego, co robił Franciszek Neużil – ówczesny dyrektor Szkoły Przemysłu Drzewnego, zmusił go do projektowania. Wiele takich ciekawych historii można było usłyszeć w sobotnią noc w willi „Koliba”. Cały czas trwały tam też posiady z muzykantami Janem Karpielem Bułecką i Rafałem Michalskim. Była to wyjątkowa okazja, by posłuchać dźwięków starych instrumentów pasterskich oraz sabałowych opowieści z książki Witkiewicza „Na przełęczy”."

Foto-relacja (zdjęcia Anna Karpiel):

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I