I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Oksza dla Muzeum Tatrzańskiego

(20.08.2008) Starosta Powiatu Tatrzańskiego przekazał aktem darowizny willę Oksza Muzeum Tatrzańskiemu im. Dra. T. Chałubińskiego. Stało się to możliwe po wyrażeniu zgody przez wojewodę małopolskiego Jerzego Millera na dokonanie darowizny nieruchomości należącej do Skarbu Państwa. Akt notarialny został podpisany 19 sierpnia. W uroczystym przekazaniu Okszy uczestniczył starosta Andrzej Gąsienica Makowski, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Teresa Jebłońska, senator Janusz Sepioł, który jako marszałek województwa był pomysłodawcą  i rzecznikiem tej inicjatywy oraz poseł Andrzej Gut Mostowyod wspierający również Muzeum Tatrzańskie.
Willa Oksza to cenny zabytek architektury w stylu zakopiańskim. Zaprojektowana w 1894 r. przez Stanisława Witkiewicza dla Bronisławy i Wincentego Kossaków i zbudowana w 1896 r. przez góralskich budarzy pod kierunkiem Wojciecha Roja i Jana Obrochty, nazwana została Korwinówką. Prawdopodobnie w 1899 r. Korwinówkę zakupił Marcin hr. Kęszycki i zmienił jej nazwę na Oksza. Muzeum Tatrzańskie po niespełna trzech latach starań stało się właścicielem Okszy.
W willi po gruntownym remoncie powstanie Galeria Sztuki Polskiej XX wieku. Realizacja całego projektu obejmie remont konserwatorski z adaptacją budynku na cele wystawiennicze, urządzenie stałej ekspozycji sztuki polskiej XX w. ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego oraz wybudowanie na należącym do Okszy terenie nowoczesnego budynku łączącego funkcje wystawiennicze z edukacyjnymi.
Galeria rozwiąże problem braku w Zakopanem stałej wystawy pokazującej dorobek miejscowego środowiska artystycznego, a także sztukę wielu innych artystów polskich, dla których Tatry i góralszczyzna były ważnym źródłem inspiracji. Wybudowanie nowoczesnego budynku wystawienniczego jest więc szansą rozwoju dla Muzeum, które będzie mogło w całości przenieść do nowego miejsca swoje zbiory sztuki XX w.
 

Foto-relacja (zdjęcia Paweł Stanuch):

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I