I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Promocja w Kolibie

(22.05.2007) W Willi Koliba w Zakopanem odbyła się promocja książki Stanisławy Trebuni-Staszel pt. "ŚLADAMI PODHALAŃSKIEJ MODY" wydanej przez Podhalańską Oficynę Wydawniczą. Książka cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Praktycznie nakład został już wyczerpany. Publikacja jest wynikiem długoletnich badań nad strojem regionalnym, prowadzonych przez autorkę. To niezwykle wnikliwa i bogato ilustrowana monografia stroju podhalańskiego. To również zbiór pokaźnych materiałów źródłowych i fotografii. Publikacja bardzo oczekiwana, bowiem dotychczas problematyka stroju górali Podtatrza nie doczekała się tak obszernego opracowania.
Strój góralski to szczególny znak odrębności i tożsamości regionalnej. Jest elementem identyfikacji z kulturą i tradycją. Był nie tylko ubiorem, stanowiącym odbicie lokalnych gustów i mód, ale spełniał wiele ważnych społecznie funkcji, był m.in. swoistym rodzajem wyznacznika statusu materialnego, przez lata świadczył i dziś świadczy także o zamożności mieszkańców Podhala.
W obecnych czasach jest zakładany przy okazji świąt kościelnych, uroczystości rodzinnych, a także występów zespołów regionalnych. Wpisany jest na stałe w życie kulturalne i społeczne Podhala. Jest czymś, co wyróżnia górali spośród mieszkańców innych regionów i bodaj najbardziej rozpoznawalnym elementem kojarzącym się z górami i góralszczyzną. O jego walorach, o tym w jaki sposób przez lata ulegał zmianom i o śladach podhalańskiej mody pisze w swojej książce Stanisława Trebunia-Staszel.
Książka do nabycia w Domu Ludowym Zwiążku Podhalan w Kościelisku, także w sprzedaży wysyłkowej. Tel. 018 20 700 51, e-mail: malgorzata.karpiel@koscieliska.pl

Foto-relacja:

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I