I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Alkohol tylko dla pełnoletnich

(21.08.2009) Piotr Rayski-Pawlik: "Nowotarscy sprzedawcy kolejny raz mogli dowiedzieć się jak i komu sprzedawać alkohol. Szkolenie w tej sprawie przeprowadził naczelnik wydziału infrastruktury społecznej i promocji Marcin Jagła z Mariuszem Ciesielskim funkcjonariuszem nowotarskiej policji.
Akcja miała zwrócić szczególną uwagę sprzedawców i właścicieli punktów sprzedaży alkoholu na problem nadużywania alkoholu przez nieletnich i wielkiej odpowiedzialności sprzedawców za bezpieczeństwo, zdrowie a nawet życie młodzieży. Termin szkolenia był nieprzypadkowy odbyło się ono dzień przed Jarmarkiem Podhalańskim, podczas którego nieumundurowani funkcjonariusze policji będą kontrolować sprzedawców. Nowym elementem szkolenia była cześć dotycząca sprzedaży tytoniu osobom niepełnoletnim, co grozi pięciusetzłotowym mandatem.
Uczestników szkolenia szczegółowo zaznajomiono z technikami sprawdzania pełnoletności klientów, asertywnego odmawiania sprzedaży jak i skutkami prawnymi łamania przepisów: od kary grzywny po utratę zezwolenia na sprzedaż alkoholu. Odpowiedzialny sprzedawca winien wylegitymować młodego klienta. Co ważne powinien dokładnie obejrzeć dowód osobisty bo jak demonstrował Marcin Jagła dokument jego dziesięciomiesięcznego syna nie różni się praktycznie od dowodu osoby pełnoletniej.
Marcin Jagła stawia sprawę jasno: – Twarde prawo, ale prawo. Zasady i przepisy nie odniosą jednak właściwego skutku jeżeli właściciele i sprzedawcy nie uzmysłowią sobie tragicznych skutków podania alkoholu nieletniemu."

Fot. Piotr Rayski-Pawlik
 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I