I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Wszystkie pory życia Romana Dziobonia

(27.10.2009) Burmistrz Miasta Nowy Targ, Miejski Ośrodek Kultury oraz autor zapraszają na promocję najnowszego tomiku poezji Romana Dziobonia "Wszystkie pory życia", która odbędzie się 30 października (piątek) o godzinie 18,00 w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury.

 

 

 

 Marcin Jagła - Naczelnik Wydziału Infrastruktury Społecznej i Promocji Urząd Miasta Nowy Targ: "6 października 1932 roku urodził się w Nowym Targu Roman Dzioboń człowiek, który w sposób szczególny zaznacza swój ślad na ziemi. Jest on absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego oraz stomatologii na Akademii Medycznej w Krakowie. Wydaje się jednak, że największy wpływ na jego umysł i duszę wywarła atmosfera rodzinnego domu, z którego wyniósł szacunek dla języka i całej kultury ludowej oraz zauroczenie pięknem Gorców, Tatr i Pienin, które wielokrotnie przemierzył rowerem, pieszo lub na nartach. Jest on także stałym i aktywnym uczestnikiem wszelkiego rodzaju działań, których celem jest utrwalanie i pielęgnowanie dorobku kulturalnego całego Podhala. Od dwóch dziesięcioleci zajmuje się także poezją, która znajduje coraz większe uznanie zarówno znawców jak i miłośników sztuki słowa.
Na swoim koncie ma już ładnych kilka tomików: debiutancki Gazdówka w Mieście (sam tytuł budowany jest na pozornej sprzeczności), wydany przez Oficynę Podhalańską Kraków 1990, potem kolejne - obszerne Wiersze (Drukarnia UJ „Secesja” Kraków 1997), W gałęziach śpiewam (Wydawnictwo „Miniatura” Kraków 2002), prozatorski i wspomnieniowy Mój nowotarski niepamiętnik z kontynuacją w drugim tomie Bywało rozmaicie (Wydawnictwo „Miniatura” Kraków 2003); Paciorki ziemią pachnące (Wydawnictwo „Miniatura” Kraków 2004), czyli zbiorek wierszy religijnych Pory roku z Katarzyną (Wydawnictwo „Miniatura” Kraków 2008), pisanych do kolejnych numerów parafialnego miesięcznika U świętej Katarzyny (od grudnia 1993 do 2008 r.).
Jest więc ten przyjaciel księdza Tischnera, ten laureat wielu prestiżowych konkursów poetyckich, ten weteran Biegu Podhalańskiego człowiekiem niezwykłym, człowiekiem rozpoznawalnym, człowiekiem, który swoimi pasjami wzbogacił życie naszego miasta i regionu. Jednak przede wszystkim Roman Dzioboń jest poetą w najgłębszym tego słowa znaczeniu. Tomik „Wszystkie pory życia” został wydany przez Burmistrza Miasta, który we wstępie do publikacji napisał: Nowy Targ – Miasto z prawie siedmiowiekową historią i bogatą tradycją jest, według mnie, zobowiązane do wspierania twórczości tych, którzy nasze wartości i duchowe bogactwo przypominają i przekazują młodemu pokoleniu."

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I