I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Dzień Kultury Francuskiej w MOKu
w Nowym Targu

(11.11.2007) Renata Piżanowska: "Zaczęło się już z samego rana. Najpierw przed Miejskim Ośrodkiem Kultury w Nowym Targu na maszcie obok flagi polskiej zatrzepotała flaga francuska. A potem, a potem to się dopiero działo… Pierwsza klasą do Francji (do nowotarskiego MOK-u) przybyły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5 i nr 11. W holu zaroiło się od maluchów. Każdy otrzymał identyfikator z żabką lub ślimaczkiem (symbolami Francji). Sala lustrzana zamieniła się w salę wykładową. Tam dzieciaki poznawały Francję, gdzie jest położona, jak daleko od Polski, jaką ma flagę, którą zresztą potem same zrobiły, oraz co można zwiedzić jadąc na wycieczkę z mamą czy tatą. Następnie zaśpiewały polską piosenkę „Panie Janie” i jej francuską wersję „Frere Jacques”... Każde dziecko rwało się do solowego śpiewu z mikrofonem a co ciekawe, niektóre z nich wykazały się zupełnym profesjonalizmem śpiewając w kanonie, a nawet po angielsku, co zadziwiło osoby prowadzące. Wielkie brawa… Druga sala przemieniona została w plac Tertre - plac artystów na Paryskim Montmartrze. Przy sztalugach malarskich, ubrane w pelerynki (uszyte przez ZS nr 1 im. W. Orkana w Nowym Targu) dzieciaki kopiowały ze zdjęć zabytki i charakterystyczne miejsca w Paryżu. A wiec piramidę przez Luwrem, geodę w Parku la Villete, bazylikę Sacre Coeur, nie zabrakło również i wieży Eiffla. Pozostała grupka tworzyła do obrazów ramki wyklejając je z makaronów, plasteliny, guzików, malując farbami i okręcając wstążkami (materiały zasponsorowała hurtownia Panda). Pomysłów nie było dość. Aby urozmaicić spotkanie przeczytano dzieciakom bajkę Czerwonego Kapturka – autor pochodził oczywiście z Francji, o czym maluchy już doskonale wiedziały. Wręczenie słodyczy ufundowanych przez firmę Steskal wywołało piski radości i głośne dziękuję. W holu już czekały kolejne klasy, które przyszły na film „Asterix i Obelix kontra Cesar”. Tak wyglądał w skrócie panel edukacyjny o Francji dla pierwszoklasistów a prowadzony był przez Ninę Kaszubę, Renatę Piżanowską, Annę Gostkiewicz i trzy wolontariuszki.

Po południu prawie jak na schodach hiszpańskich, które jak sama nazwa wskazuje znajduja się… w Rzymie, u nas w nowotarskim MOKu, zaprezentowany został prze ZS nr 1 im. W. Orkana pokaz mody. „Francuskie klimaty mody” inspirowane były symbolami Francji, barokiem, empiryzmem, impresją, modą typu mała czarna, czyli Coco Chanel oraz współczesnością. W blasku reflektorów i przy dźwiękach francuskiej muzyki modelki i zarazem autorki strojów wypromowały klimat francuskiej mody, który długi czas po pokazie unosił się jeszcze w mokowskim holu.

Cała uroczystość przeniosła się następnie do sali regionalnej gdzie o kontaktach Evry - Nowy Targ wspominali Maria Giłka i Jan Nowinowski. Zostało to przedstawione w sposób konkretny. Fakty to fakty, a wspomnienia to fotografie... Dlatego też towarzyszył temu pokaz slajdów. Następnie rozstrzygnięcie konkursu „Zjednoczona Europa” pod patronatem burmistrza miasta Nowy Targ, wyłoniło zwycięzców – recytatorów. Nagrody ufundowało wydawnictwo Pascal. Wśród nagrodzonych znalazła się recytacja w języku francuskim, co było miłym zaskoczeniem gdyż w zeszłorocznym konkursie dominowała deklamacja w języku…. polskim.

Zakochani w Paryżu – wieczór słowno-muzyczny Maciej Pinkwarta i Renaty Piżanowskiej. Promocja przewodnika po Paryżu Pascala. Prezentacja tzw. smaczków, czyli ciekawostek opisanych w przewodniku splecionych z muzyką i poezją, nastrój nostalgii i zakochania... Wprowadziło to słuchaczy w świat zupełnie inny, w świat, jaki otwiera Paryż. Paryska romanza… Przez około godzinę publiczność czuła się kochankami Paryża, uzależniała od francuskich klimatów… by następnie spotkać w sali obok przy lampce Beaujolais Nouveau i zakąskach ufundowanych przez firmę Steskal.

Dzień ten pozostawił sporo wrażeń i wydaje się, że zaczyna być obchodzony z coraz większym rozmachem. A więc bonne chance!".

Foto-relacja (zdjęcia Renata Piżanowska):

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I