I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Relikwie Świętej Królowej Jadwigi w Nowym Targu

(06.06.2008) "Od czasu wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w 1979 roku Królewskie Wolne Miasto Nowy Targ nie przeżywało tak niezwykłej chwili. Oto 8 czerwca 2008 roku, czyli w najbliższą niedzielę, przybywa do Nowego Targu prosto z Wawelu, niezwykła Królowa, Święta Jadwiga! Piękny orszak procesyjny towarzyszyć Jej będzie przez całą trasę, a uroczyste powitanie nastąpi u bram miasta, na Niwie. Potem relikwia Świętej nawiedzi rynek w centrum miasta, a stąd w asyście między innymi starożytnych wojów i konnych rycerzy uda się do kościoła pod wezwaniem Królowej na Borze (dzielnica Nowego Targu).
Tu Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Franciszek Macharski wraz z oczekującymi wiernymi powitają Świętą Jadwigę Królową w Jej Relikwiach, wprowadzi do Świątyni, i o godzinie 15.00 rozpocznie koncelebrowaną Mszę Świętą w intencji ludu Bożego, górali. Będzie to wielka uroczystość patriotyczno-religijna. Uroczystość na miarę stulecia dla Podhala!
Przyjdźmy na nią jak najliczniej, z różnych stron Spisza, Orawy, Podhala. I w naszych regionalnych strojach!"

A co o naszej Patronce wiemy? – dziś może króciutko:
ŚWIĘTA JADWIGA
KRÓLOWA POLSKI
Święta Jadwiga, królowa, urodziła się 18 lutego 1374 roku jako córka Ludwika, króla Węgier i Polski, oraz Elżbiety Bośniackiej. Po ojcu odziedziczyła tron Polski. W wieku 10 lat została koronowana 16 października 1384 roku.
Ze względów dynastycznych w wieku 4 lat została zaręczona z Wilhelmem, synem cesarza Leopolda. Ustalenia te anulowano. Jednak Wilhelm pojawił się w Krakowie, pragnąc poślubić Jadwigę. Mimo życzliwości i uczucia, jakim darzyła go młodziutka królowa, musiał jednak opuścić Kraków. W związku z zaistniałą sytuacją polityczną, a także wobec dalekosiężnych planów polskich rozważano możliwość unii Polski z Litwą. Stała się ona faktem dzięki małżeństwu królowej Jadwigi z Władysławem Jagiełłą, wielkim księciem Litwy. Ceremonia zaślubin, poprzedzona chrztem Jagiełły (15 lutego), odbyła się w katedrze królewskiej 18 lutego 1386 roku. Jadwiga miała wtedy 12 lat, a Jagiełło 35. Królowa stała się sprawczynią i uczestniczką chrystianizacji Litwy. Biorąc czynny udział w rządzeniu państwem, prowadziła głębokie życie religijne. Wojciech Jastrzębiec, arcybiskup gnieźnieński, który przez pewien czas był kanclerzem królowej, zapisał: "Z doświadczenia wiemy, że spełniała przeróżne uczynki miłosierdzia, cierpliwości, postów, czuwań oraz innych niezliczonych dzieł pobożnych."
Poprzez akt fundacyjny i testamentalny zapis na rzecz Akademii Krakowskiej uchodzi za współzałożycielkę Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zmarła, wkrótce po połogu, 17 lipca 1399 roku w Krakowie.
8 czerwca 1979 roku w katedrze na Wawelu Jan Paweł II odprawił po raz pierwszy Mszę św. ku czci błogosławionej królowej Jadwigi, wynosząc ją tym samym na ołtarze. Kanonizował ją w 1997 roku.

A oto taka na przykład historia, która bardzo dobrze charakteryzuje to dziewczę, kobietę: „Przy budowie kościoła NMP na Piasku (w Krakowie), który istnieje do dziś, królowa Jadwiga sama doglądała robót. Pewnego dnia jej czujne oko dojrzało kamieniarza, który był smutny. Kiedy zapytała o powód, odpowiedział, że w domu zostawił ciężko chorą żonę, boi się, że go zostawi z drobnymi dziećmi, a nie ma pieniędzy na lekarza. Królowa, nie namyślając się, oderwała ze swego bucika złotą klamrę, wysadzaną drogimi kamieniami, i oddała ją robotnikowi, aby zapłacił lekarza. Nie zauważyła tylko, że stopę położyła na kamieniu oblanym wapnem. Odbity ślad bucika wdzięczny kamieniarz obkuł dokoła i wraz z kamieniem wmurował w zewnętrzną ścianę świątyni. Do dzisiaj można go oglądać."
Wincenty Zaleski, "Święci na każdy dzień"

Powiedzmy i to, że mądrość w działaniach tej młodej kobiety na 300 lat ustawiła Polskę potęgą w Europie. O matki! – dacie nam i dziś takie dziewczyny!
Tak, warto być z Nią i u Niej tej niedzieli, 8 czerwca 2008 roku. Zawitajcie, prosimy, do Św. Królowej Jadwigi na Borze do Królewskiego Wolnego Miasta Nowy Targ!
 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I