I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Spływ kajakowy na Dunajcu

(09.06.2009) Marcin Jagła - Naczelnik Wydziału Infrastruktury Społecznej i Promocji Urząd Miasta Nowy Targ: "Zapraszamy na rozpoczęcie LXVIII Międzynarodowego Spływu Kajakowego na Dunajcu, które odbędzie się przy Gimnazjum nr 1 w Nowym Targu 11 czerwca o godzinie 12,00.
Międzynarodowy Spływ Kajakowy na Dunajcu im. Tadeusza Pilarskiego to jedna z największych i najstarszych imprez kajakowych w Europie. Pierwszy spływ odbył się z 1934 r., kiedy to na starcie I Międzynarodowego Wyścigu Górskiego na Dunajcu stanęło ponad stu zawodników z Polski, Austrii, Czechosłowacji i Niemiec, aby na dystansie 94 km walczyć o Mistrzostwo Polski. W latach 1939-1946 ze zrozumiałych względów spływów nie organizowano. Po II wojnie światowej wznowienie MSKnD nastąpiło w 1947 roku, kiedy to wystartowało 50 uczestników i od tego czasu spływ zdobywa sobie coraz większą popularność w kraju i za granicą. Szczyt popularności przypadł na lata 60 - te i 70 - te, kiedy to liczba uczestników regularnie przekraczała 2000 osób. Głównym twórcą popularności MSKnD był Tadeusz Pilarski, pełniący przez 30 lat funkcje Komandora spływu i którego imieniem ten spływ został nazwany.
W literaturze poświęconej sportom wodnym można wyczytać, iż Międzynarodowy Spływ na Dunajcu jest najbardziej prestiżową imprezą turystyki kajakowej w Polsce. W 2000 roku organizacja ICF (International Canoe Federation) uznała MSKnD za najlepszą masową imprezę turystyczno-sportową na świecie, nagradzając pucharem jej aktualnych organizatorów czyli Stowarzyszenie Turystyki i Rekreacji Kajakowej "Dunajec".
Spływ rozpoczyna się w czerwcowy czwartek w dzień Bożego Ciała w Nowym Targu i wraz z poprzedzającym go Międzynarodowym Spływem Kajakowym na Popradzie stanowi tzw. "Tydzień Dzikich Wód". Trasa spływu liczy przeszło 90 km i wiedzie z Nowego Targu przez, Sromowce Wyżne, Krościenko, Jazowsko do Nowego Sącza.
Serdecznie zapraszamy do Nowego Targu na rozpoczęcie spływu kajakowego."
 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I