I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Spływ kajakowy w Nowym Targu

(15.06.2009) Marcin Jagła - Naczelnik Wydziału Infrastruktury Społecznej i Promocji Urząd Miasta Nowy Targ: "Tradycyjnie w Boże Ciało ma swój początek Międzynarodowy Spływ Kajakowy na Dunajcu im. Tadeusza Pilarskiego. W tym roku na starcie stanęło 350 kajakarzy z Polski, Węgier, Słowacji, Czech, Ukrainy, Litwy i Anglii.
Uroczystego otwarcia spływu dokonali Marek Fryźlewicz - burmistrz Nowego Targu oraz Tadeusz Trzmiel - wiceprezydent Krakowa. Trasa spływu liczy przeszło 90 km i wiedzie z Nowego Targu przez Sromowce Wyżne, Krościenko, Jazowsko do Nowego Sącza.
Międzynarodowy Spływ Kajakowy na Dunajcu to jedna z największych i najstarszych imprez kajakowych w Europie. Pierwszy spływ odbył się z 1934 r., kiedy to na starcie I Międzynarodowego Wyścigu Górskiego na Dunajcu stanęło ponad stu zawodników z Polski, Austrii, Czechosłowacji i Niemiec, aby na dystansie 94 km walczyć o Mistrzostwo Polski. W latach 1939-1946 ze zrozumiałych względów spływów nie organizowano. Po II wojnie światowej wznowienie MSKnD nastąpiło w 1947 roku, kiedy to wystartowało 50 uczestników i od tego czasu spływ zdobywa sobie coraz większą popularność w kraju i za granicą. Szczyt popularności przypadł na lata 60-te i 70-te, kiedy to liczba uczestników regularnie przekraczała 2000 osób. Głównym twórcą popularności MSKnD był Tadeusz Pilarski, pełniący przez 30 lat funkcje Komandora spływu i którego imieniem ten spływ został nazwany. Obecnie funkcję komandora pełni Franciszek Malec prezes Stowarzyszenia Turystyki i Rekreacji Kajakowej "Dunajec" w Krakowie."

Foto-relacja (zdjęcia Marcin Jagła):


 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I