I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
TAJEMNICE I ODKRYCIA MILITARNE W MAŁOPOLSCE

(22.04.2009) Polskie Towarzystwo Historyczne, Oddział w Nowym Targu oraz Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. Jana Bednarskiego serdecznie zapraszają na połączony z prezentacją multimedialną odczyt mgr Dominika Synowca pt. TAJEMNICE I ODKRYCIA MILITARNE W MAŁOPOLSCE - DWA LATA DZIAŁALNOŚCI GRUPY EKSPLORACYJNO-BADAWCZEJ ODDZIAŁU PTH W NOWYM TARGU, który odbędzie się w 24 kwietnia 2009 r. (piątek) o godz. 17.00 w Budynku Towarzystwa Bursy Gimnazjalnej, ul. Nadwodnia 5 w Nowym Targu, (na przeciwko I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Goszczyńskiego).

Tematyką odczytu będzie podsumowanie działalności Grupy Eksploracyjno-Badawczej, w okresie od września 2006 do końca 2008 roku. Głównym aspektem funkcjonowania grupy, jest szeroko pojęta historia militarna na Podhalu i w paśmie Beskidów w pierwszej połowie XX wieku. W jej obręb wchodzą badania nad działaniami lotnictwa, wojsk pancernych, piechoty, oddziałów partyzanckich, a także architektury obronnej.
Grupa działając kompleksowo, skupiając w swych szeregach osoby związane zawodowo z historią i techniką, przez co jej badania mają charakter interdyscyplinarny. Podczas wypraw badawczych w terenie lokalizowane są miejsca wydarzeń, bitew, katastrof lotniczych, wraków pojazdów wojskowych. Przeprowadzane są wydobycia tych obiektów pod nadzorem archeologicznym. Na bieżąco powstaje szczegółowa dokumentacja. Następnie obiekty poddawane są konserwacji, aby w końcu trafić do placówek muzealnych znajdujących się w pobliżu miejsca wydobycia. W oparciu o odnalezione artefakty oraz relacje mieszkańców, fotografie udaje się odtworzyć zapomniane wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat. Relacje są publikowane na łamach wydawnictw naukowych, prasy oraz w telewizji.
Działania grupy nie ograniczają się tylko dla tego regionu. Badania przeprowadzane są na terenie całego województwa małopolskiego. Grupa zapraszana była przez inne stowarzyszenia na terenie całego kraju. Współpracuje z programem ?Było nie Minęło? realizowanego przez TVP 3 Lublin, a także z ... Armią Stanów Zjednoczonych!
 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I