I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
ŚWIĘTOWAĆ INACZEJ
II PIKNIK EDUKACYJNO-HISTORYCZNY
Nowy Targ - Rynek 3 maja 2009 r.

(17.04.2009) "W ramach nowotarskiej majówki w niedzielę na mieszkańców Nowego Targu i Podhala czekać będą nie lada atrakcje. Tereny zielone nowotarskiego rynku staną się wehikułami czasu, które przeniosą odwiedzających, w różne epoki historyczne. Niech dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, gdy na swej drodze spotka niespodziewanie woja słowiańskiego czy XV–wiecznego rycerza, nie co dalej niemieckiego oficera rozmawiającego z polskim spadochroniarzem przez zabytkowym pojeździe, a pod smrekiem ujrzy czyszczącego karabin partyzanta. Nie będzie to sen lecz rzeczywistość, bowiem w Nowym Targu miejscowy oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Podhale w ogniu”, organizują II Piknik Edukacyjny-Historyczny oraz plenerowa wystawę zabytkowych pojazdów wojskowych.
Organizacja pikniku wpisuje się w obchody uchwalenia Konstytucji 3 maja, organizowane wspólnie przez: Powiat Nowotarski i Urząd Miasta w Nowy Targ. Zasadniczym celem organizowanego przez PTH i GRH przedsięwzięcia jest przybliżenie w niekonwencjonalnej formie mieszkańcom Podhala dziejów naszego kraju i regionu. Prezentacja żywej historii, obozowisko słowiańskich wojów, rekonstrukcja obozu partyzanckiego, dioram zaprzyjaźnionych Grup Rekonstrukcyjnych oraz inscenizacja jednego z epizodów z okresu II wojny światowej, z całą pewnością pozwolą mieszkańcom, a w szczególności dzieciom i młodzieży, obcować z wydarzeniami sprzed wielu lat i stanowić dla nich niezapomnianą lekcję historii. Ponadto, ambitnym zamierzeniem organizatorów jest, by świętowanie ważnych rocznic z historii naszego kraju, zmieniło zdecydowanie swój charakter z pompatycznego i na ogół bardzo smutnego, na aktywny i radosny. Szczególnie dotyczy to takich rocznic jak 11 listopada, odzyskania przez Polskę Niepodległości czy też właśnie Uchwalenie Konstytucji 3 maja. Święta narodowe powinniśmy obchodzić wzorem narodu amerykańskiego, być w tych dniach radosnymi, okazywać swój patriotyzm i przywiązanie do Ojczyzny oraz być dumnymi z osiągnięć i dokonań naszych przodków !
Mając to wszystko na uwadze do Nowego Targu zostali zaproszeni rekonstruktorzy z kilku miast w kraju, którym ta idea jest również bliska. W ramach pikniku będzie zatem można obejrzeć przekrój barwy i broni oraz dzieje wojskowości w pigułce: począwszy od słowiańskich wojów i średniowiecznych rycerzy, po przez spadochroniarzy z 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, partyzantów z IV batalionu 1 pułku strzelców podhalańskich Armii Krajowej i niemieckich żołnierzy z 17 Dywizji Piechoty, na żołnierzach odtwarzających 6 Pomorską Dywizję Powietrzno-Desantową z Krakowa kończąc.
Każda z grup przygotuje osobne żywe dioramy m.in.: obozowisko wojów, posterunek drogowy, stanowisko strzeleckie, obóz partyzancki, gdzie będzie można spotkać się z rekonstruktorami, porozmawiać z nimi, posłuchać żołnierskich opowieści, skosztować partyzanckiej strawy, dotknąć sprzętu wojskowego, zrobić pamiątkową fotografię.
Nie lada atrakcja będzie równie plenerowa wystawa zabytkowych pojazdów wojskowych z kolekcji Piotra Łukaszki i Michała Maciszka, obaj działacze nowotarskiego oddziału PTH. Obejrzeć zatem będzie można m.in.: amerykański samochód terenowy Willys z 1942 roku; amerykańską półciężarówkę Dodge WC51 z 1943 roku; radziecki samochód terenowy Gaz 67 Czapajew z 1947 roku; radziecki motocykl M-72 z 1944 r; rosyjską armatę przeciwpancerną D44; niemiecki samochód osobowy Mercedes z 1937 r.; niemiecki motocykl BWM z 1939 r. Na zakończenie pikniku odbędzie się parada pojazdów i Grup Rekonstrukcyjnych wokół nowotarskiego Rynku.
Członkowie Grup Rekonstrukcyjnych wezmą także udział oficjalnych uroczystościach. Nowotarskie obchody zaszczycie Poczet Sztandarowy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Pod tablicą pamiątkową zaciągnięta zostanie również warta honorowa przez młodych ludzi w historycznych mundurach.

Udział w pikniku wezmą udział następujące Grupy:
* Drużyna wojów słowiańskich Wiciędzy Jarowita (X-XI w.)
* Bractwo Rycerskie Kasztelani Sądeckiej (XV w.)
* Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Podhale w ogniu” – odtwarzająca IV batalion 1 PSP AK (1944-45)
* Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Południe” – odtwarzająca 1 Samodzielna Brygadę Spadochronową (1944); 6 Pomorską Dywizje Powietrzno-Desantową (1960)
* Grupa Rekonstrukcyjna 17. Inf. Dyw. (1939-1945)"

Opracowanie
Robert Kowalski
PTH O/Nowy Targ
 


 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I