I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Grupa Rekonstrukcji Historycznych "Podhale w ogniu"

(10.08.2009) W najbliższy weekend Grupa Rekonstrukcji Historycznych "Podhale w ogniu", będąca częścią nowotarskiego Oddziału PTH, uczestniczyć będzie w dwóch inscenizacjach historycznych na Słowacji i w Polsce.

 Rekonstrukcja historyczna „Orawa 1944”, Zuberec - Słowacja

W dniu 15 sierpnia 2009 r. w Skansenie Wsi Orawskie w Zubercu Oddziale Muzeum Narodowego w Bańskiej Bystrzycy na Słowacji, odbędzie kolejna rekonstrukcja historyczna związana ze Słowackim Powstaniem Narodowy z 1944 r. Jej głównym organizatorem jest Klubu Vojenskej Histórie „Orava” z Dolnego Kubina.
Impreza jest cykliczna i z roku na rok przyciąga coraz większą rzeszę widzów, ale także uczestniczących w niej rekonstruktorów. W Słowackim Powstaniu Narodowym, które wybuchło w 1944 r., brali również udział partyzanci słowaccy, sowieccy oraz polscy m.in. 1 pułku strzelców podhalańskich Armii Krajowej. Z tego też względu w tegorocznej edycji będą uczestniczyć, aż trzy polskie Grupy Rekonstrukcyjne z Nowego Targu, Biłgoraju oraz Krakowa. Obecność polskich rekonstruktorów to efekt współpracy jaką nawiązały wiosną 2009 r. Grupy z Nowego Targu i Dolnego Kubina. Pierwszym jej efektem był udział Podhalan w inscenizacji w Niżnej na Słowacji, a kolejnym zapowiedziany udział gości z Dolnego Kubina w imprezie organizowanej dzień później w Szczawie. (16.08.2009)
Tegoroczna rekonstrukcja odbywać się będzie na terenie malowniczo położonego skansenu wsi Orawskiej, pośród oryginalnych drewnianych zabudowań, co z całą pewnością nada temu przedsięwzięciu niezapomnianego uroku i klimatu.
Początek imprezy w sobotę 15 sierpnia 2009 r. od godz. 11.00 do 15.00


Plenerowa inscenizacja historyczna „Szczawa - wojna i okupacja”

Szczawa, 16 sierpnia 2009 r.
ok. godz. 13.00

Plenerowa inscenizacja historyczna, realizowana na terenie miejscowości Szczawa w gminie Kamienica, jest jednym z elementów Odpustu Partyzanckiego, organizowanego w dniu 16 sierpnia 2009 r. Projekt realizowany jest przez Grupę Rekonstrukcji Historycznych „Podhale w ogniu”, będącą częścią Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu, oraz stowarzyszenia i grupy rekonstrukcyjne z Krakowa, Biłgoraju oraz zaprzyjaźnioną grupa ze Słowacji.
Jednym z najważniejszych celów jaki postawili sobie organizatorzy to próba zaprezentowania w pigułce – na przykładzie jednej wsi, koszmaru wojny, okupacji hitlerowskiej oraz tworzącej się nowej władzy. Przykład Szczawy, miejscowości, której mieszkańcy ściśle współpracowali z oddziałami partyzanckimi działającymi na terenie Gorców i Beskidu Sądeckiego, wydaje się tutaj jak najbardziej właściwym. Tym bardziej, że tradycja organizowania przez kombatantów z 1 pułku strzelców podhalańskich Armii Krajowej odpustów partyzanckich sięga głębokich lata PRL-u. Wbrew wszystkim przeciwnościom, utrudnieniom czynionym przez władze partyjne, tudzież służby bezpieczeństwa, tradycja ta przetrwała i jest kultywowana do dziś. Od dwóch lat Polskie Towarzystwo Historyczne, właczyło się w te obchody, organizując dla żyjących jeszcze kombatantów, ich rodzin oraz mieszkańców oraz turystów plenerowe inscenizacje historyczne przypominające heroizm, poświęcenie i bohaterstwo mieszkańców tego malowniczego zakątka Gorców. Przypominają także żołnierzy, partyzantów i ich współpracowników.
Inscenizacja, podzielona na cztery części: Wojna!!!, Okupacja, „Burza w Kamienicy”, Wyzwolenie?? - będzie tworzyć jedną spójną całość, prezentują publiczności wydarzenia jakie rozegrały się w Szczawie i w jej najbliższej okolicy w latach II wojny światowej. Uzupełniona zostanie bogatą narracją, która pozwoli widzom zorientować się w przebiegu wydarzeń historycznych, jakie będą rekonstruowane na oczach widzów i zaproszonych gości: kombatantów, mieszkańców i turystów.
W inscenizacji uczestniczyć będą następujące grupy i stowarzyszenia:
GRH „Podhale w ogniu”, Nowy Targ
SRH „Wrzesień 39”, Kraków
GRH „Wir”, Biłgoraj
KVH „Orava”, Dolny Kubin – Słowacja
Plenerową inscenizację poprzedzą uroczystości patriotyczne pod pomnikiem żołnierzy 1 pułku strzelców podhalańskich AK, złożenie kwiatów i wiązanek a następnie uroczysta msza święta w kościele parafialnym w Szczawie. Po zakończeniu mszy wszyscy przejdą na miejsce inscenizacji. Po niej natomiast odbędzie się piknik partyzancki, gdzie każdy będzie mógł się zapoznać ze sprzętem i wyposażeniem partyzantów oraz żołnierzy niemieckich a także skosztować wojskowej grochówki.
Serdecznie zapraszamy w niedzielę 16 sierpnia 2009 r. do Szczawy.

Organizatorzy:
Wójt i Rada Gminy w Kamienicy
Starostwo Powiatowe w Limanowej
Gminny Ośrodek Kultury w Kamienicy
Stowarzyszenie Żołnierzy Armii Krajowej – Zarząd Główny w Krakowie
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczawie
Zespół Szkół im. 1 PSP AK w Szczawie
Polskie Towarzystwo Historyczne, Oddział w Nowym Targu 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I