I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Fasiągi na nowotarskim Rynku

(23.07.2009) Marcin Jagła - Naczelnik Wydziału Infrastruktury Społecznej i Promocji Urząd Miasta Nowy Targ: "Jednym z przystanków zorganizowanej przez miasto Zakopane "Sentymentalnej podróży z Krakowa do Zakopanego" był nowotarski Rynek. Dwa fasiągi wiozące ustylizowanych na krakowskich mieszczan z XIX w. aktorów Teatru Off-Tatrzańskiego i góralską muzykę zawitały w trakcie tejże podróży na nowotarski Rynek. Tam orszak przywitali Burmistrz Marek Fryźlewicz oraz Przewodniczący Rady Miasta Lesław Mikołajski.

Wizyta w Nowym Targu była okazją do odegrania scenki rodzajowej. Przewodnik "turystów" wspomniał o handlowych tradycjach miasta i o okazji do nabycia wszelkich potrzebnych towarów, których letnikom mogłoby zabraknąć w trakcie wypoczynku pod Tatrami właśnie na nowotarskim jarmarku. Goście musieli chwilowo przenieść się w przyszłość, ponieważ spotkanie z władzami miasta odbyło się u stóp pomnika Władysława Orkana - piewcy Podhala, którego debiut literacki odbył się dopiero w 1898 r.

Cała wyprawa została przygotowana zgodnie z "Ilustrowanym Przewodnikiem do Tatr, Pienin i Szczawnic" autorstwa Walerego Eljasza-Radzikowskiego z 1870 r. Fasiągi jechały tak jak przed laty - dwa dni zmieniając często konie. Postój z noclegiem odbył się w Rabce-Zdroju. Relację z wyprawy łącznie z postojem w naszym mieście wyemituje telewizja "Discovery".

Foto-relacja (zdjęcia Piotr Rayski-Pawlik):

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I