I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
V Małopolski Festiwal Smaku na nowotarskim Rynku

(13.07.2009) Piotr Rayski-Pawlik: "Nowotarskie Lody Tradycyjne firmy Lubieńscy zwyciężyły zarówno w konkursie kulinarnym, jak i w plebiscycie publiczności podczas półfinału V Małopolskiego Festiwalu Smaku zorganizowanego przez Urząd Miasta i Miejski Ośrodek Kultury na nowotarskim Rynku. Z Nowego Targu na finał Festiwalu w Krakowie (29-30 sierpnia, Plac Wolnica) pojedzie także Firma Gastronomiczna "Łukaszczykowie", która w kategorii restauracji zajęła pierwsze miejsce za "łososia po cepersku".
W plebiscycie publiczności w kategorii smakołyków z legendą zwyciężyła "wędzonka z Jabłonki" tamtejszej firmy Kabanos. Spośród ekologicznych przysmaków najbardziej do gustu przypadł oscypek Wojciecha Komperdy z Ratułowa, natomiast w kategorii "jak u mamy" najbardziej smakował gościom półfinału żurek na świńskim ogonie z białą kiełbasą przygotowane przez gospodarstwo agroturystyczne Krystyny Stramy z Bańskiej Niżnej.
W konkursie jurorami byli Dariusz Gnatowski - aktor, Kurt Scheller, Zbigniew Kurleto - mistrz kuchni, Joanna Mazurkus - technolog żywności oraz Ewa Pawlikowska - mistrzyni świata w karate i Radna Miasta Nowego Targu. Najwyżej ocenili oni wspomniane lody państwa Lubieńskich, drugie miejsce zajęły moskole z bryndzą zgłoszone przez Bacówkę Dursztyn, natomiast trzecie miejsce zostało przyznane miodowi wielokwiatowemu leśnemu prezentowanemu przez pasiekę "Ambrozja" z Suchej Beskidzkiej.
Półfinał Festiwalu był także okazją do wręczenia certyfikatów Urzędu Miasta czterem rodzinom zajmującym się w Nowym Targu produkcją Nowotarskich Lodów Tradycyjnych wpisanych na listę produktów regionalnych Ministerstwa Rolnictwa. Przy ich współudziale udało się wpisać nasz unikatowy przysmak na prestiżową listę, a lody tradycyjne produkują: rodzina Jarkiewiczów, rodzina Klepaczów, Rodzina Lubieńskich oraz rodzina Żarneckich."

Foto-relacja (zdjęcia Piotr Rayski-Pawlik): 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I