I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
OCHOTNICKA WATRA

(06.08.2009) W dniach 15-16 sierpnia odbędzie się Ochotnicka Watra, na którą zapraszają Wiejski Ośrodek Kultury Regionalnej w Ochotnicy Górnej, Związek Podhalan oddział Gorczański w Ochotnicy Górnej, Koło Gospodyń Wiejskich w Ochotnicy Górnej oraz Klub Wołoska Watra. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Podhalański Serwis Informacyjny WATRA. W pierwszym dniu odbędzie się konferencja naukowa "Wołoskie dziedzictwo Karpat", a drugiego dnia impreza plenerowa z redykiem, rozpaleniem watry, występami zespołów regionalnych, konkursami oraz zabawą i posiadami.

Jarosław Buczek: "Ochotnica Dziedzictwem Karpat jest to hasło patronujące imprezie Watra Ochotnicka, która odbywać się będzie w Ochotnicy Górnej.
Pierwszy dzień to konferencja WOŁOSKIE DZIEDZICTWO KARPAT. Jest to trzecia edycja konferencji.  Poprzednie odbyły się w 2007 roku w Istebnej w Beskidzie Śląskim i w 2008 roku w Czeskim Cieszynie. Tematem konferencji jest TOŻSAMOŚĆ GÓRALSKA - ślad wołoski w Karpatach. Przodującym referatem w tym roku w Ochotnicy będzie SZLAK WOŁOSKI - szlak łączący Karpaty. Impreza jest kontynuacją myśli i działań śp. Teofila Wałacha i śp. Jana Fudali, którzy chcieli, aby pasterstwo i
pamięć o nim kwitło w Gorcach i nie tylko.
Drugi dzień poświęcony będzie części artystycznej, zaplanowano występy zespołów, konkursy bacowskie, ale odbędzie się także przywrócenie nadania tytułu WOJEWODY WAŁASKIEGO i wręczenie laski wołoskiej - jest to kontynuacja nadawania tytułu ludziom zasłużonym dla kultury i sprawującym piecze nad korzeniami góralszczyzny - zapoczątkowana przez śp. Teofila Wałacha i śp. Jana Fudalę - Wojewodów Wałaskich.
Zapraszamy do Ochotnicy Górnej na bardzo interesującą konferencje oraz część artystyczną
Ochotnickiej Watry."


 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I