I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
WIERCHY – WIERSZE

(09.06.2009) Zbigniew Tlałka: "5 czerwca w Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej została otwarta wystawa prac malarskich – Moniki Tlałki. Autorką jest radomianką z pochodzenia, która od 14 lat mieszka już na Orawie i zafascynowana tym regionem utrwala jego uroki na płótnie i papierze. Jak wskazuje tytuł, tematyką wernisażu jest krajobraz górski – głównie orawski, ale i przewijają się motywy tatrzańskie oraz beskidzkie. Monika, znalazłszy się na Orawie, sięgnęła po tradycyjnie realizowany pejzaż, czyli realistyczny. Niemniej na wystawie można zobaczyć także prace zupełnie inne – abstrakcje; wciąż jednak inspirowane pejzażem. Jeśli chodzi o techniki możemy obejrzeć obrazy olejne, a oprócz nich akwarelki i pastele. Prace Moniki mają troszeczkę nostalgiczny charakter. Z liryzmem przywołują charakterystyczny czar orawskich łąk i pól. Możemy się zachwycić kwiatami i trawami, wzgórzami i lasami, które łagodnie kształtują krajobraz. Właściwie można powiedzieć, że malarka zapisuje nam przestrzeń, która być może już niedługo nie będzie istnieć. Wystarczy wspomnieć, że jeszcze niedawno na łąkach orawskich stały niekończącymi się szeregami snopki zboża, a teraz trudno znaleźć choć dwa rzędy. Monika zapisuje pędzlem Orawę, która być może odchodzi w przeszłość – i to, oprócz walorów malarskich, największa siła jej prac.
Niektóre obrazy przedstawione na wernisażu zostały w maju zaprezentowane w Krakowie. 13 prac Moniki było eksponowanych w galerii „Audialnia” na ulicy św. Tomasza prowadzonej przez państwa Hnatowiczów.
Elementem otwarcia wystawy był wieczorek poetycki, w którym zaprezentowali swoje wiersze: Zbigniew Tlałka i Jerzy Tawłowicz. Wiersze były podporządkowane tematyce orawskiej i górskiej. Jurek zaśpiewał wiele tekstów. Towarzyszyła mu gitara i prosta fujarka, dzięki czemu nadał spotkaniu swoisty górski klimat. Zbyszek wpisał się w koloryt obrazów i zaprezentował wiersze górskie, w tym kilka w gwarze orawskiej. Poezja uzupełniała tę wystawę, zwłaszcza, że na ekspozycji obok prac Moniki pojawiają się także krótkie myśli, wersy, wyjęte z tekstów poetyckich Zbyszka i Jurka. Także zaproszony na spotkanie poeta Jerzy Kiersztyn zaprezentował kilka swoich utworów.
Podczas wernisażu słychać było tradycyjną muzykę orawską. Karolina i Marcin Kowalczykowie, Józef Knapczyk i Paweł Czaja swoją muzyką podkreślali i pięknie uzupełniali specyficzny charakter miejsca, które wyjątkowo sprzyjało całemu spotkaniu.
Wystawę można oglądać do końca lipca, w budynku starej szkoły w Skansenie w Zubrzycy."


Foto-relacja (zdjęcia  Maciej Rutkowski, Gustaw Tlałka):


 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I