I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I
Galeria zaprasza...

(14.01.2005) Piotr Kyc relacjonuje: "W Galerii Politechniki Krakowskiej „Stara Polana” otwarto wystawę „Sporty zimowe w Zakopanem na przełomie dziejów”. Ekspozycję przygotował właściciel wszystkich eksponatów - Mieczysław Król Łęgowski. Rok temu, w tej samej galerii Pan Mieczysław zaskoczył wszystkich wystawą form wykonanych z metalu. Pomysłowość artysty w wykorzystaniu starych żelaznych przedmiotów użytkowych i części prostych narzędzi  była wyjątkowa.
W tym roku twórca zaprezentował się zebranym jako kolekcjoner zimowego sprzętu sportowego. Zbiory są imponujące. Paru egzemplarzy może pozazdrościć Panu Mieczysławowi nawet Muzeum Tatrzańskie, co podkreślił ekspert w tej dziedzinie -  Wojciech Szatkowski służący merytoryczną pomocą  przy organizacji wystawy. Obok nart pamiętających początek wieku XX, jest również wiele takich, na których nasi zawodnicy odnosili sukcesy na skoczniach i trasach biegowych całego świata.
Kolekcje uzupełniają w kapitalny sposób skórzane buty narciarskie z różnych epok i unikalne fotografie ludzi związanych z rozwojem polskiego narciarstwa.
Wystawa zbiorów Mieczysława Króla - Łęgowskiego miała premierę w sierpniu 2004 roku na Harendzie, gdzie prze okazji Harendzieńskich Zwyków zaprezentował swoją kolekcję w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej Nr 9 im. Jana Kasprowicza. Tym razem ze względu na mniejszą ilość miejsca trzeba było dokonać wyboru eksponatów najcenniejszych. Otwarcie wystawy  uprzyjemnił  zebranym Stanisław Lassak z Zębu, który jednoosobowo przedstawił jasełka  wykorzystując historyczną  szopkę i figury, które znalazł przed laty w domu. Czego tam nie było! Śmierć karząca Heroda w sposób ostateczny (co bardzo sugestywnie przedstawił aktor). Wystąpił też baca, Żyd, Wojtek, Kominiarz a nawet krakowiak ze swoją panną.
Kto był cierpliwy, to doczekał się na muzyczną oprawę spotkania. W zorganizowanym at hoc Koncercie Bardzo Kameralnym zagrał Jan Karpiel Bułecka z kompanami. Pełna improwizacji muzyka regionalna z elementami jazzu długo jeszcze rozbrzmiewała w salach wystawowych Domu Politechniki Krakowskiej. 
W  wypowiedziach  Mieczysława Króla Łęgowskiego, jak i Wojciecha Szatkowskiego pojawiał się pomysł stworzenia Muzeum Sportów Zimowych umiejscowionego w centrum Zakopanego. Miasto zasługuje na takie muzeum. Pomysł jest kapitalny, a frekwencja całoroczna - zapewniona.
Tymczasem warto odwiedzić „Starą Polanę” na ulicy Nowotarskiej. W okresie ferii zimowych wizyta w galerii może się stać jedną z zakopiańskich atrakcji".

Foto-relacja
(zdjęcia Piotr Kyc):

Foto-relacja (zdjęcia Wojciech Szatkowski):

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I