I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I
Lata dwudzieste, lata trzydzieste...
Zakopiańska anterpryza Teatru Off

(27.02.2006) Anna Karpiel: "W zabytkowych wnętrzach willi „Stara Polana", mieszczących Galerię Politechniki Krakowskiej, Teatr OFF Tatrzański przywołał atmosferę dawnego Zakopanego. Stało się to za sprawą kabaretowego spektaklu „Pięć dni w Zakopanem, dzień drugi - zimowy" w reżyserii i wykonaniu Bartłomieja Piotrowskiego, któremu towarzyszył aktor Wojciech Michno.
Była to kolejna premiera w ramach cyklicznego projektu artystycznego „Anterpryzy na Starej Polanie", rozpoczętego w sierpniu zeszłego roku z okazji 100-lecia tej pięknej drewnianej willi. W ten sposób w Zakopanem odżyły charakterystyczne dla bohemy okresu Dwudziestolecia Międzywojennego anterpryzy, czyli prywatne przedsięwzięcia teatralne, łączące wydarzenie artystyczne ze spotkaniem towarzyskim.
Spektakl inspirowany był tekstami Józefa Rostafińskiego, Juliana Tuwima, Władysłwa Orkana, Witkacego, Magdaleny Samozwaniec oraz kronikami i anonimami towarzyskimi. Ich fragmenty złożyły się na obraz Zakopanego widziany oczami dwóch przybyłych tu na zimowy wypoczynek poetów z Krakowa. Odkrywali oni jego blaski i cienie – piękno krajobrazu, brzydką pogodę, niezadowalające warunki pobytu i zbyt wygórowane ceny, a przede wszystkim bogate życie towarzyskie pełne intryg i kawiarnianych plotek.
Czy więc warto do Zakopanego przyjeżdżać? Spektakl pokazał, że już od 100 lat nieodparcie przyciąga ono gości, a także artystów. Przypomniał też słynne historyczne miejsca, w których spotykała się przedwojenna zakopiańska bohema, przebudowaną „Watrę” oraz nieistniejące już lokale „Gong” oraz hotelik i kawiarnię Karpowicza. Spotkanie, mimo że kabaretowe, było więc również nieco sentymentalne. Dobrze, że w takim miejscu jak „Stara Polana”, która pamięta tamte czasy, wspomni się jeszcze to dawne Zakopane – powiedziała prowadząca galerię Janina Jarosz-Walczakowa, dziękując aktorom za przybliżenie tego fragmentu zakopiańskiej historii".

Foto-relacja (zdjęcia Anna Karpiel):

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I