I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I
„Skecz” i „Demonizm Zakopanego” wg Witkacego

(26.03.2006) Anna Karpiel: "Premiera w Starej Polanie – „Skecz” i „Demonizm Zakopanego” wg Witkacego. Galeria Stara Polana w sobotę zgromadziła wielbicieli sztuki Witkacego. Odbyły się tam spektakle finałowe drugiej edycji warsztatów teatralnych studentów Kolegium Europejskiego UJ w Zakopanem. Wyreżyserował je Bartłomiej Piotrowski z Teatru Off Tatrzańskiego, a wystąpili: Magdalena Kowalska, Joanna Pawlikowska, Giulia Barbieri, Tomasz Mateusiak, Adam Szczepański oraz gościnnie Wojciech Michno i Bartłomiej Piotrowski.
Dwa spektakle - „Demonizm Zakopanego”, czyli esej Witkacego z 1919 roku urozmaicony krótkimi scenkami opartymi na jego wierszach oraz „Skecz” – oddają artystyczny klimat ówczesnego Zakopanego. Tworzą go niezwykłe persony, szaleńcy i artyści, a wszystko dzieje się w oparach silnego narkotyku – „zakopianiny”.
Są to spektakle zrobione przez studentów, a to oznacza, że studenci są w Zakopanem i że tworzą kulturę studencką. Jest to wartością samą w sobie, niepowtarzalną i ponadczasową. Poza tym to nie są studenci szkoły teatralnej. Robią teatr, bo go pokochali i pokochali Witkacego – tak o swoich aktorach mówił reżyser Bartłomiej Piotrowski. Młodzi aktorzy do Witkacego podchodzili bardzo sceptycznie, do momentu, kiedy nie zaczęli robić pierwszych scenek. Ciężko im było z początku zaufać Witkacemu, bo w jego sztuce jest dużo szaleństwa. Ale myślę, że sobie z tym poradzili – dodaje.
Teatralną działalność studentów doceniają też władze Zakopanego oraz uczelni. W imieniu burmistrza podziękowania i gratulacje przekazał prof. Andrzej Parczewski, Kolegium Europejskie i prof. Zdzisława Macha reprezentowała z kolei dr Joanna Borkowska. Studenci z dużą przychylnością i pomocą spotkali się także ze strony prowadzącej galerię Janiny Jarosz-Walczakowej oraz prezesa TIG-u Andrzeja Kaweckiego. Patronat medialny nad tym przedsięwzięciem objął „Dziennik Polski”.
Zapytany o to, jak doszło do współpracy ze studentami kolegium, Bartłomiej Piotrowski odpowiedział -Ten zespół powstał dwa lata temu. Po tym jak przygotowałem widowisko multimedialne z okazji inauguracji działalności Kolegium Europejskiego, dr Joanna Zając razem z prof. Machem wyszła z koncepcja zorganizowania warsztatów. Zaczęliśmy pracować, zrobiliśmy pierwszy spektakl „Wizja I” i „Wizja II” Nata Turnera i w końcu warsztaty przerodziły się w teatr studencki. Spotykamy się w kilkudniowych sesjach, pracujemy wtedy bardzo intensywnie. Robienie spektaklu na tych warsztatach absolutnie nie różni się niczym od robienia spektaklu w profesjonalnym teatrze. Studenci występują zresztą z profesjonalnym aktorem, Wojciechem Michno.
Obydwa spektakle można będzie jeszcze zobaczyć 6 maja w Krakowie i 7 października w Zakopanem podczas inauguracji roku akademickiego".

Foto-relacja (zdjęcia Anna Karpiel):


 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I