I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I
„Terchova w malarstwie Františka Muchy”...

(10.06.2005) Anna Karpiel: "Za oknami deszcz. Nic więc dziwnego, że nikomu nie chce się wychodzić z domu. Jednak w piątek o 17.00 warto było wybrać się do Galerii Politechniki Krakowskiej „Stara Polana”. Odbył się tam wernisaż wystawy „Terchova w malarstwie Františka Muchy”. Słowacki artysta zaprezentował na niej portrety swoich bliskich oraz mieszkańców rodzinnej miejscowości, a także osób bardziej znanych – Andy Warhol’a a nawet Benedykta XVI.
Portrety są bardzo specyficzne – wyraziste, o nasyconych kolorach. Postacie uchwycone są w charakterystycznych sytuacjach, w ruchu. Gdy więc wejdziemy do galerii otoczy nas świat ludzkich twarzy, ekspresywnych, wyrażających różne emocje.
Wyjątkowo ciepłą i kameralną atmosferę tego wernisażu współtworzyła kapela Jana Karpiela Bułecki, która tradycyjnie już przygrywała w „Starej Polanie”. Tym razem ta muzyczna oprawa była jednak niecodzienna. František Mucha, zaprzyjaźniony zresztą od dawna z Janem Karpielem Bułecką, również przyłączył się do muzykowania.
František Mucha pochodzi z Terchovej – czyli z miejscowości, w której w 1683 roku urodził się Juraj Janosik. Właśnie tą swoją małą ojczyznę artysta przedstawia w swoim malarstwie. Widać w nim fascynacje folklorem, sztuka ludowa, ale również poszukiwanie własnej formy artystycznej. Swoje prace wystawiał w wielu galeriach i muzeach nie tylko na Słowacji, ale także w innych krajach. Uznaniem cieszy się również rodzinna kapela Braci Muchowców, w której muzykuje. Zresztą niemal cała jego liczna rodzina zajmuje się twórczością artystyczną – malarstwem, rzeźbą, lutnictwem.
Wystawę malarstwa Františka Muchy można zwiedzać do 13 lipca w Galerii „Stara Polana” przy ul. Nowotarskiej 59 – i jest to chyba dobre miejsce na spędzenie deszczowego popołudnia. Galeria, niezależnie od pogody, czynna jest od wtorku do piątku oraz w niedzielę w godzinach 13.00 – 18.00".

Foto-relacja (zdjęcia Anna Karpiel):

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I