I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Harcerze z Poronina najlepsi w Małopolsce !

(23.05.2007) Pwd. Rene Karkocha HO: "Harcerze z 8 Poroniańskiej Drużyny Harcerzy „Podhalańczycy:” im. Gen. A. Galicy zdobyli miano Drużyny Orlej, tym samym zostali najlepszą drużyną Małopolskiej Chorągwi Harcerzy na rok 2007. By zdobyć to miano musieli wpierw spełnić wymogi Drużyny Leśnej, a następnie wziąć udział w Turnieju Drużyn Leśnych, który się odbył w dniach 18-20 maja na Gubałówce. Podhalańczycy rywalizowali z 7 Krakowską Drużyną Harcerzy „Czerwone Berety” im. Hm. T. Boya.
Drużyny nazwane "Leśnymi" - to takie, które wyrastają ponad przeciętność, które prowadząc swą działalność wykształciły obrzędowość i ją kultywują, które aktywnie działają w hufcu, które współpracują z wędrownikami i z zuchami, które prowadzą własne kwatermistrzostwo. W kategoryzacji wyróżnia się drużyny próbne, polowe, leśne, orle (jedna w danej chorągwi), puszczańskie, oraz Rzeczypospolitej (jedna w Polsce)
Trzy dni bardzo ciężkich zmagań (gier nocnych, dziennych, biegów na orientacje, gier z technik harcerskich) pokazały na ile każdego z osobna stać. W piątek po rozlokowaniu i wybudowaniu osad (turniej był osadzony o stylizacje Plemion) odbył się bieg nocny na orientacje (odnajdywanie punktów), a następnie podchody. Obie piątkowe gry wygrali Podhalańczycy. W sobotę rano odbyła się kolejna gra tym razem drużyny rywalizowały o żywność, szybsi ponownie okazali się harcerze z Poronina jednak Czerwone Berety celniej strzelały z łuku. Z zdobytych artykułów ugotowano na ognisku pyszną zupę jarzynową. Po południu odbyła się gra z technik harcerskich (sprawdzenie wiedzy i umiejętności takich jak sygnalizacja, pierwsza pomoc, terenoznawstwo itd.) Wszyscy byli niezmiernie zmęczeni po wielu godzinach zmagań. Wieczorem, przy wspólnym ognisku harcerze z obu drużyn oraz karda turnieju wysłuchiwała ciekawych opowieści druhów którzy uczestniczyli w Powstaniu Warszawskim. „W tamtych latach okupacji nikt głośno nie mówił o patriotyzmie. Tym się żyło. Całe rodziny były bardzo patriotyczne, nikt nie używał górno lotnych sformułowań to się realizowało” — tak wspominała druhna Hanna Szczepanowska Łączniczka AK. Lepszą wiedzą na temat Szarych Szeregów wykazała się ósemka. Po ognisku odbyła się ostatnia gra tym razem, Podhalańczycy walczyli z Czerwonymi Bertami bezpośrednio. Każda drużyna w swej osadzie miała totem który należało wykraść. Tu o kilka minut szybsza była Szara Siedem.
W niedziele podczas apelu w którym uczestniczył komendant Małopolan hm. Szymon Tatar HR, oraz kilku druhów z komendy chorągwi odczytano rozkaz z wynikami punktacji. Każdy z osobna wyczekiwał z niecierpliwością wyniku. Lepsza okazała się drużyna z Poronina tym samym stając się najlepszą drużyną harcerzy w Małopolsce ZHR. Jest to wielki zaszczyt gdyż po raz pierwszy drużyna spoza Krakowa zdobyła to miano.
To wielka radość, ale i zarazem odpowiedzialność wszystkie inne drużyny biorą przykład z najlepszej drużyny. Będziemy się starać nikogo nie zawieść, a być może przy pomocy mieszkańców, władz gminy w przyszłym roku walczyć o miano drużyny Rzeczypospolitej (najlepszej wśród harcerzy w Polsce). Warto nadmienić, że bardzo mała ilość drużyn wiejskich dochodzi do takiego poziomu. By zdobyć poziom drużyny leśnej (po raz drugi 2006, 2007), drużyna musiała włożyć wiele wysiłku poprzez biwaki, zloty, obozy oraz wiele zbiórek przez zaledwie 3 lata swej pracy.
www.malopolanie.zhr.pl 
www.zakopane.zhr.pl 

Wieści Podhalańczyków

By zdobyć miano Drużyny Orlej, cała drużyna przez ostatni miesiąc przygotowywała się do tego szczególnie. Pod koniec kwietnia odbył się biwak Rady Drużyny, w dniach 4-6 maja 20 harcerzy z ósemki brało udział w biwaku pod Turbaczem na polanie Pasterskiej (przy kaplicy). Następnie każdy zastęp z osobna przygotowywał się do Turnieju organizując zbiórki z technik harcerskich, ekwipunku.
W dniach 3 maja drużyna uczestniczyła w uroczystościach 216 rocznicy uchwalenia Konstytucji w Poroninie, a następnie udała się do Zakopanego gdzie uczestniczyła w uroczystym apelu Obwodu Tatrzańskiego. Komendant Małopolskiej Chorągwi Harcerzy zmienił na funkcji hufcowego Tatrzańskiego Hufca Harcerzy dh. Phm. Tomasza Stocha i mianował na tą funkcje dh. Pwd. Piotra Pitonia HR. Nowy hufcowy powołał swych zastępców jednym z nich został drużynowy 8 PDH Pwd. Rene Karkocha HO.

W dniach 26/27 maja najlepszy Zastęp Tatrzańskiego Hufca Harcerzy Zastęp Strzelcy z 8 PDH będzie uczestniczył w Turnieju Zastępów o miano najlepszego w Małopolskiej Chorągwi Harcerzy.
W najbliższym czasie harcerze z Poronina wezmą udział w zlocie chorągwi w Krakowie (8-10 czerwca) gdzie będą uczestniczyć w uroczystościach 750—lecia lokacji miasta. Podhalańczycy będą odbierać proporzec drużyny Orlej oraz plakietki najlepszej drużyny wśród Małopolan.
Następnie 10 czerwca rano udadzą się do Zakopanego, gdzie będą pełnić służbę podczas mszy z okazji 10 lecia wizyty Ojca Świętego w Zakopanem.
4 lipca 24 harcerzy z 8 PDH wyrusza na kolejny obóz do Sadowa k/Mirosławca (zachodnio pomorskie), będą tam do 29 lipca. Obóz jest podsumowaniem całorocznej pracy harcerskiej".

Foto-relacja (zdjęcia Rene Karkocha):

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I