I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Promocja w Poroninie

(02.07.2007) W Poroninie odbyła się promocja książki Stanisławy Trebuni-Staszel "ŚLADAMI PODHALAŃSKIEJ MODY" wydanej przez Podhalańską Oficynę Wydawniczą (Kościelisko 2007). Pokaz mody przygotował zespół Regle a zagrała muzyka góralska "Dziurawiec". Przypomnijmy, że publikacja „Śladami podhalańskiej mody” jest wynikiem długoletnich badań nad strojem regionalnym, prowadzonych przez Stanisławę Trebunię-Staszel. To niezwykle wnikliwa i bogato ilustrowana monografia stroju podhalańskiego. To również zbiór pokaźnych materiałów źródłowych i fotografii. Publikacja bardzo oczekiwana, bowiem dotychczas problematyka stroju górali Podtatrza nie doczekała się tak obszernego opracowania.
Strój góralski to szczególny znak odrębności i tożsamości regionalnej. Jest elementem identyfikacji z kulturą i tradycją. Był nie tylko ubiorem, stanowiącym odbicie lokalnych gustów i mód, ale spełniał wiele ważnych społecznie funkcji, był m.in. swoistym rodzajem wyznacznika statusu materialnego, przez lata świadczył i dziś świadczy także o zamożności mieszkańców Podhala.
W obecnych czasach jest zakładany przy okazji świąt kościelnych, uroczystości rodzinnych, a także występów zespołów regionalnych. Wpisany jest na stałe w życie kulturalne i społeczne Podhala. Jest czymś, co wyróżnia górali spośród mieszkańców innych regionów i bodaj najbardziej rozpoznawalnym elementem kojarzącym się z górami i góralszczyzną. O jego walorach, o tym w jaki sposób przez lata ulegał zmianom i o śladach podhalańskiej mody pisze w swojej książce Stanisława Trebunia-Staszel.
Książka do nabycia w Domu Ludowym Związku Podhalan w Kościelisku, także w sprzedaży wysyłkowej. Tel. 018 20 700 51, e-mail: malgorzata.karpiel@koscieliska.pl

Foto-relacja (zdjęcia Maciej Stasiński):

Foto-relacja (zdjęcia Hania Buńda):

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I