I Strona g³ówna I Wiadomo¶ci I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Ko¶ció³ I

I Radio Alex I G³os Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Og³oszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
O "zakopiance"...

(22.10.2007) Rzeczpospolita: "Skargi z Poronina okaza³y siê skuteczne. Protesty górali przeciwko projektom modernizacji zakopianki na odcinku Poronin – Zakopane by³y uzasadnione. Po rozpatrzeniu skargi Komitetu Protestacyjnego Mieszkañców Gminy Poronin Wojewódzki S±d Administracyjny w Warszawie uchyli³ postanowienie ministra ¶rodowiska o uzgodnieniu warunków ¶rodowiskowych dla tego odcinka drogi (sygn. IV SA/Wa 1439/07).

Nie mo¿na zatem wykonaæ (te¿ zaskar¿onej do WSA) decyzji wojewody ma³opolskiego o ¶rodowiskowych uwarunkowaniach inwestycji i zgodzie na przedsiêwziêcie, której integraln± czê¶ci± by³o w³a¶nie uchylone postanowienie. A wiêc nie mo¿na przyst±piæ do prac przy budowie tego odcinka.

S±d uzna³, ¿e minister ¶rodowiska naruszy³ art. 52 ust. 1 pkt 3 prawa ochrony ¶rodowiska. Raport o oddzia³ywaniu inwestycji na ¶rodowisko, na którym siê opar³, powinien zawieraæ m.in. opis analizowanych wariantów: polegaj±cego na niepodejmowaniu przedsiêwziêcia oraz najkorzystniejszego dla ¶rodowiska. Drugiego wariantu zabrak³o, a minister t³umaczy³, ¿e nie by³o takiej potrzeby. Nie jest to bowiem budowa, lecz modernizacja drogi, która bêdzie bieg³a po ¶ladzie dotychczasowej. Tymczasem przepisy nie wprowadzaj± takiego rozró¿nienia. Je¿eli inwestycja oddzia³uje na ¶rodowisko, raport musi spe³niaæ wymagania ustawy.

Nie jest te¿ prawd±, ¿e projektowany odcinek zakopianki bêdzie bieg³ tylko po ¶ladzie obecnej drogi, poniewa¿ planuje siê nowe rozwi±zania. Na przyk³ad estakadê wymagaj±c± wyburzenia kilkudziesiêciu budynków w Poroninie.

Górale zarzucali, ¿e projektowan± inwestycjê podzielono na odcinki, co nie pozwala oceniæ jej jako ca³o¶ci. S±d za¶ podkre¶li³, ¿e skoro wchodzi ona w obszar chronionego krajobrazu, powinna byæ oceniona równie¿ pod tym k±tem. Tymczasem nie ma ¿adnej oceny, jak rozbudowa zakopianki i uczynienie z niej czterojezdniowej drogi szybkiego ruchu bêdzie oddzia³ywaæ na obszar chronionego krajobrazu.

Wyrok WSA jest nieprawomocny.

Protestuj±cy mieszkañcy Poronina wielokrotnie podkre¶lali, ¿e oczekuj± innej koncepcji tej inwestycji. Urz±d marsza³kowski woj. ma³opolskiego przygotowuje studium komunikacyjne dla ca³ego Podhala. Ma ono okre¶liæ, czy rzeczywi¶cie potrzebna jest dwupasmowa trasa, jeszcze bardziej zwiêkszaj±ca ruch do zat³oczonego Zakopanego. I czy nie lepiej by³oby zmodernizowaæ kilka równoleg³ych dróg prowadz±cych w Tatry".

 

Foto-relacja - ostatnie zebranie wiejskie w Poroninie po¶wiecone m.in. sprawie "zakopianki":

 

I Strona g³ówna I Wiadomo¶ci I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Ko¶ció³ I

I Radio Alex I G³os Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Og³oszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I