I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
60 lat rabiańskiego księgozbioru

(25.06.2009) Henryk Urbanowski: "Gminna Biblioteka Publiczna w Rabie Wyżnej obchodzi sześćdziesięciolecie istnienia. Przez ten czas kilkakrotnie zmieniała lokum, obecnie mieści się w pięknym budynku Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II, w obszernym pomieszczeniu z niezależnym wejściem. Jej kierownikiem jest ceniona poetka Joanna Słodyczka.
W 1949 r. miała w swoim zbiorze tylko 1020 książek, z których skorzystało 416 czytelników. Księgozbiór systematycznie rósł. Obecnie to 18.233 pozycje, a czytelników jest 999. Natomiast na liczbie wypożyczeń książek odcisnęły piętno: sytuacja demograficzna, zmiany w systemie oświaty, powstanie konkurencyjnych bibliotek w sąsiednich wsiach, a nawet sytuacja polityczna w kraju. Pierwsze apogeum czytelnictwa miało miejsce w roku 1970 – 11.515 wypożyczeń, a dołek w 1982 r. – 3.875. Od tego czasu, a zwłaszcza po przeniesieniu do nowego pomieszczenia liczba wypożyczeń rośnie. W 2008 r. osiągnęła 15.296 egzemplarzy.
Na uroczyste obchody 60–lecia książnicy zjechało się wielu gości niegdysiejszy wójt gminy, obecnie poseł na Sejm Edward Siarka, wójt obecny Andrzej Dziwisz i przewodniczący Rady Gminy Marian Wojdyła. Z Krakowa przyjechała dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej Anna Wiśniewska, byli przedstawiciele biblioteki powiatowej, a z osobistości lżejszej kategorii cesarzowa poezji góralskiej Wanda Czubernatowa ze swoim dworem.
Gwoździem programu był montaż wierszy z ballad Jerzego Tawłowicza z Zakopanego „Klucze niepamięci”, któremu towarzyszyła Grażyna Syrżystie. I jak to na Podhalu ostatnio często bywa, impreza zakończyła się wypiciem lampki szampana za dalszą pomyślność biblioteki i spałaszowaniem pysznych sałatek, gulaszu i ciast przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich. "

Foto-relacja (zdjęcia Piotr Kuczaj piotr.kuczaj@neostrada.pl):


 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I