I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Bush – party u Czubernatki

(06.05.2008) Henryk Urbanowski: "Uprzejmie donosimy, że wtedy, kiedy wielu mieszkańców Raby Wyżnej – w związku z planowanym odsłonięciem wiadomego pomnika – pucowało w pocie czoła wieś, Wandzie Cz., zwanej Poetką, udało się zwabić na bush – party (bankiet w krzakach) do swej górskiej kryjówki ponad 20 osób z Rabki Zdroju, Obidowej Górnej, Skawy Środkowej i Wschodniej, Zęba Dolnego, Zakopanego – Olczy i rodzinnej wioski. W tej liczbie stawiło się czterech członków kabaretu Truteń z rodzinami; piąty nie mógł, bo chałturzył jak nie na weselu to na chrzcinach. Zebrani obchodzili tam wspólnie święto 1 maja.
Stół uginał się od jadła kupionego za pożyczone przez Poetkę pieniądze i przyniesionego przez biesiadników. A były na nim klopsiki w sosie z kopru włoskiego, karkóweczka duszona w czeskim piwie i podpiekana na grillu, nóżki bezstresowo wyłamane z pulardy, pieczony schab nadziewany francuskimi kasztanami, suszonymi śliwkami kalifornijskimi i hiszpańskimi brzoskwinkami, wielkie bochny chleba z Chochołowa przy słowackiej granicy, kwaszone ogórki kalwaryjskie ( z Góry Kalwarii pod Warszawą), marynowane i kiszone rydzyki gorczańskie i babiogórskie, ciasta domowe wszelakie oraz trunki niewiadomego pochodzenia. Na gałęziach okolicznych sosen suszyły się natomiast kiełbasy ledwie podwędzone, nieopodal skwierczał nad ogniskiem dobrze wymacerowany czosnkiem i ziołami baran, a nad tym wszystkim powiewała lekko przykurzona czerwona flaga wyciągnięta z tajemnej skrytki.
Niestety, zabrakło góralskiej muzyki, więc goście Poetki śpiewali a capella, udając, że nie sprawia im to przyjemności, zapomniane przeboje wczesnych lat pięćdziesiątych: „Na lewo most”, „O Nowej to Hucie piosenka”, „Budujemy nowy dom”, „Mkną po ulicach niebieskie tramwaje” i inne takie. A kiedy ktoś zaintonował „powstańcie, których dręczy głód”, nikt już nie był w stanie unieść rzyci z ławy.
Zgromadzeni nie uchwalili tym razem żadnej potępiającej burżujów rezolucji, ale obiecali spotkać się ponownie na imieninach poetki 23 czerwca i wspólnie ponarzekać, jak to w Polsce źle jest.
O czym donoszą załączając wykonane z ukrycia fotografie Wasi jawni współpracownicy:
JW Niuniek ( Urbanowski)
JW Pietia ( Kuczaj)
P.S. Zdjęcia wykonane na Bush – party u Czubernatki zasilą zbiór „Wielkie żarcie” pokazywany na wystawach na całym Podhalu. Wystawa zdjęć wcześniejszych, znajdująca się obecnie w Kawiarni „Zdrojowa” w Rabce, będzie wisiała tam tylko do czwartku 8 maja br. O nowej jej lokalizacji powiadomimy osobnym donosem."

Foto-relacja (zdjęcia Piotr Kuczaj piotr.kuczaj@neostrada.pl):

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I