I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Fredro w spódnicy

(24.02.2008) Henryk Urbanowski: "Niemalże co miesiąc ukazuje się ostatnio nowa książka (czasami książeczka) Wandy Czubernatowej. Nadzwyczajna płodność na stare lata? Nie, po prostu przed remontem mieszkania pani Wanda postanowiła uporządkować papiery i okazało się że to, co się kiedyś zawieruszyło, teraz się znalazło. Na przykład dwa lata temu na zamówienie warszawskiego aktora Emiliana Kamińskiego (znanego w środowisku Je-miołem) napisała sztukę w trzech aktach. Jest to komedia po góralsku pt. „Chłop i baba” na motywach „Męża i żony” Aleksandra Fredry.
Rzecz dzieje się współcześnie – wyjaśnia w didaskaliach pani Wanda – w bogatej wsi podhalańskiej między gazdom, gaździnom i jednym takim juhasikiem (dłubac gaździny) i Justysiom (wiarośnica). Czasem zajrzy ku nim Wartki Juhas i korzysto…
Emilian Kamiński pozazdrościł swojej koleżance z roku w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej Krystynie Jandzie jej prywatnego teatru i postanowił wybudować swój, zwany „Kamienicą”. To dla tego teatru zamówił sztukę i pani Wandy. A że sprawa teatru odsunęła się nieco w czasie, sztuki naszej poetki nie wystawił. Nic to jej zresztą nie zaszkodziło. Opublikowana w postaci miniaturowej książeczki od razu zyskała rangę bibliofilskiego rarytasu, bo wydana została w nakładzie 55 numerowanych egzemplarzy.
O czym zrywając boki ze śmiechu i śliniąc się przy lekturze scen rubasznych donosi posiadacz numeru 29"

Foto-relacja (zdjęcia Piotr Kuczaj piotr.kuczaj@neostrada.pl):

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I