I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Święto orawskiej dumy

(28.11.2007) Henryk Urbanowski: "Harkabuz 27 listopada 2007 r. Niebywałe w swych dziejach święto przeżywała licząca ok. 500 mieszkańców wieś Harkabuz leżąca w orawskiej części gminy Raba Wyżna. Młodzież tamtejszej szkoły podstawowej pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego Bogumiły Warciak przygotowała ponad dwugodzinny program przypominający ginące obyczaje wiejskie i gospodarskie czynności, których niemal nikt już dziś nie wykonuje lub takie, których nazwy odeszły w niepamięć. A więc było krązanie (szatkowanie) i deptanie kapusty, łatanie worków na rzepę i łupienie rzepy (obieranie ziemniaków), ugniatanie ciasta na rzezańce (makaron), owijanie stóp onucami i dojenie krowy. Wszystko w formie konkursów, do udziału w którym nikogo nie trzeba było namawiać, Jedna ze scenek wystawionych przez dzieci przedstawiała przyjazd na Orawę rodziny z Krakowa i skończyła się potępieniem pizzy i coca coli oraz pochwałą kwaśnicy. Tymczasem grupa mam z komitetu rodzicielskiego przygotowało przepyszną kwaśnicę na żeberkach i golonce i ugościła nią wszystkich uczestników święta. Inne mamy przyniosły smakowite oscypki, jeszcze inne pyszne ciasta w mig spałaszowane przez dzieciaki.
Spotkanie rozpoczęto odśpiewaniem orawskiego hymnu (Orawa, Orawa, na Orawie ława..), pani Bogumiła Warciak prowadziła całą imprezę w orawskiej gwarze, część dzieci przyszła w regionalnych strojach, a dyrektor szkoły Władysław Łabus w powitalnym wystąpieniu wyraził nadzieję, że nikt już nigdy nie będzie dzielił ludzi na lepszych i gorszych, ani skłócał Polaków, Orawian i Słowaków między sobą.
W święcie wzięły udział także delegacje dyrektorów, nauczycieli i uczniów ze wszystkich szkół z terenu gminy Raba Wyżna. Prawdę mówiąc tak szybko dogadywały się ze sobą, że trudno było osobie je nie znające odróżnić które są z północnej, które z południowej strony Orawskiego Działu. Od samego początku w doskonały nastrój wprawiał je młodzieżowy zespół Rio Bravo i miejscowa kapela grająca orawską muzykę.
Na imprezę przybył także wójt gminy Andrzej Dziwisz, któremu-z okazji zbliżających się imienin-odśpiewano „sto lat”.

Foto-relacja (zdjęcia Elżbieta Smółka):

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I